رمز پویا


رمز یک‌بار مصرف

رمز پویا یا یک‌بار مصرف (OTP: One Time Password) یکـی از سـازوکارهـای امنیتی اسـت که هنگـام استفـاده از خدمات بانکی الکترونیکی و به منظور کاهش جرائم و سوءاستفاده های مرتبط با رمـزهای ایستا طراحی شده است. بدین‌نحو که برای برخی از فعالیت‌های بانکی به جای استفاده از رمـز ایستا، رمزموقت و یکبار مصرف بـه صورت پیـامک و یـا از طـریق برنامک (اپلیکیشن) در اختیـار شما قـرار می‌گیرد کـه ۱۲۰ ثانیه فرصت دارید از این رمز استفاده کرده و عملیات بانکی خود را انجام دهید.


انواع رمزهای پویای بانک خاورمیانه

۱) رمزپویا مخصوص رمز دوم کارت (خریدهای اینترنتی، پرداخت قبض خدمات شهری و انتقال وجه به سایر کارت‌ها)
۲) رمز پویای تراکنش که برای انجام تراکنش ها (به جز کارت به کارت) در اینترنت بانک و موبایل‌بانک مورد استفاده قرار می‌گیرد.
۳) رمزپویا مخصوص ورود به اینترنت‌بانک

نکات قابل توجه برای استفاده از رمز پویا

  • انواع رمزهای پویای بانک خاورمیانه به دو صورت پیامکی و یا با استفاده از برنامک (اپلیکیشن) MEB OTP قابل دریافت می‌باشد.
  • برای فعال‌سازی اولیه و نصب برنامک (اپلیکیشن) MEB OTP بر روی گوشی تلفن همراه، حضور در کشور ایران و دسترسی به اینترنت الزامی است.
  • با توجه به ملاحظات امنیتی دانلود برنامک (اپلیکیشن) MEB OTP برای سیستم‌عامل iOS تنها در داخل کشور امکان پذیر می‌باشد.

نحوه فعالسازی برنامک(اپلیکیشن) رمز پویا MEB OTP

۱) ورود به وب‌سایت بانک خاورمیانه به آدرس https://www.middleeastbank.ir
۲) دانلـود و نصـب برنامک(اپلیکیشن) MEB OTP مطـابق با سیستم‌عامل تلفن‌همـراه از طریـق منـوی بانکداری الکتـرونیک، زیر منـوی رمزپویا
۳) دریافت رمـز ورود به برنامک(اپلیکیشن) از طریق شعب و یا اینترنت‌بانک
۴) دریافت پیامک حاوی کد فعالسازی
۵) انتخاب رمز دلخواه
الف) رمز پویای کارت

این رمـز برای انجـام تمـام تـراکنش‌های بـدون حضـور کـارت مانـند پـرداخت قبـض خدمات شهـری، خریـدهای اینترنتـی، انتـقـال وجــه کـارت بــه کـارت از طـریق مـوبایـل بـانک یـا اینترنت‌بانک و همچنین خرید از سایر درگاه های خرید اینترنتی استفاده می‌شود. استفاده از رمز پویای کارت برای مبالغ بالاتر از ۱،۰۰۰،۰۰۰ ریال الزامی است. با مراجعه به منوی تنظیمات در اینترنت‌بانک خود و یا یکی از شعب بانک خاورمیانه نسبت به فعال‌سازی برنامک (اپلیکیشن) رمز پویا اقدام نمایید.

ب) رمز پویای تراکنش

این رمـز برای انجـام تـراکنش با مبـالغ بیش از حد پـیـش فـرض در اینتـرنت‌بـانـک (بـرای اشخاص حقیقـی ۲۰۰ میلیون ریـال و برای اشخاص حقوقی ۵۰۰ میلیون ریال) الزامی است. در صورت تمایل، شما می‌توانید با مراجعه به شعب بانک رمز پویای تراکنش را برای تراکنش با تمامی مبالغ نیز فعال کنید.

ج‌) رمز پویای ورود به اینترنت‌بانک

این رمز یکی از سازوکارهای امنیتـی دو مرحله‌ای هنگام ورود به اینترنت‌بانک می‌باشد. برای فعال‌سازی رمز پویای ورود به اینترنت‌بانک نیازی به مراجعه حضوری به شعب نمی‌باشد و با مراجعه به اینترنت‌بانک امکان فعال کردن آن وجود دارد.


بروشور رمز پویا