رمز پویا


رمز یک‌بار مصرف

رمز پویا یا یک‌بارمصرف (OTP: One Time Password) یکی از سازوکارهای امنیتی اسـت که هنگـام استفـاده از خدمات بانکداری الکترونیکی و به‌منظور کاهش جرائم و سوءاستفاده‌های مرتبط با رمزهای ایستا طراحی شده است. برای برخی از فعالیت‌های بانکی به‌جای استفاده از رمز ایستا، رمز موقت و یک‌بارمصرف بـه صورت پیـامک و یـا از طـریق برنامک (اپلیکیشن) در اختیـار شما قرار می‌گیرد کـه ۱۲۰ ثانیه فرصت دارید از این رمز برای عملیات بانکی خود استفاده کنید.


انواع رمزهای پویای بانک خاورمیانه

۱) رمز پویای مخصوص رمز دوم کارت (خریدهای اینترنتی، پرداخت قبض خدمات شهری و انتقال وجه به سایر کارت‌ها)
۲) رمز پویای تراکنش که برای انجام تراکنش‌ها (به‌جز کارت‌به‌کارت) در اینترنت‌بانک و موبایل‌بانک مورد استفاده قرار می‌گیرد
۳) رمز پویای مخصوص ورود به اینترنت‌بانک

نکات قابل توجه برای استفاده از رمز پویا

  • انواع رمزهای پویای بانک خاورمیانه به دو صورت پیامکی یا با استفاده از برنامک MEB OTP قابل دریافت است.
  • برای دریافت رمز پویا از طریق پیامک، می‌توانید شماره تلفن همراهی که مایل هستید رمز به آن ارسال شود، از طریق شعب، اینترنت‌بانک یا خودپردازهای بانک خاورمیانه معرفی کنید.
  • به‌دلیل محدودیت‌های ارسال پیامک، دریافت رمز پویا به‌صورت پیامکی تنها هنگام حضور در کشور ایران یا فعال بودن رومینگ در خارج از کشور امکان‌پذیر است.
  • برای فعال‌سازی اولیه و نصب برنامک MEB OTP بر روی گوشی تلفن همراه، حضور در کشور ایران (برای دریافت پیامک) و دسترسی به اینترنت الزامی است.

نحوه فعال‌سازی برنامک رمز پویا MEB OTP

۱) ورود به وب‌سایت بانک خاورمیانه به آدرس https://www.middleeastbank.ir
۲) دانلود و نصب برنامک MEB OTP مطابق با سیستم‌عامل تلفن‌همراه از طریق منوی بانکداری الکترونیکی، زیرمنوی رمز پویا
۳) دریافت رمز ورود به برنامک از طریق شعب یا اینترنت‌بانک
۴) دریافت پیامک حاوی کد فعال‌سازی
۵) انتخاب رمز دلخواه

 
الف) رمز پویای کارت

این رمز برای انجام تمام تراکنش‌های بدون حضور کارت مانند پرداخت قبض خدمات شهـری، خریدهای اینترنتی، انتـقال وجه کارت‌به‌کارت از طریق موبایل‌بـانک یـا اینترنت‌بانک و همچنین خرید از سایر درگاه‌های خرید اینترنتی استفاده می‌شود. استفاده از رمز پویای کارت برای مبالغ بالاتر از ۱،۰۰۰،۰۰۰ ریال الزامی است. با مراجعه به منوی تنظیمات اینترنت‌بانک خود یا یکی از شعب بانک خاورمیانه می‌توانید برنامک رمز پویا را فعال کنید

ب) رمز پویای تراکنش

این رمز برای انجام تراکنش با مبـالغ بیش‌از‌حد پـیـش‌فـرض در اینترنت‌بانک (بـرای اشخاص حقیقـی ۲۰۰ میلیون ریال و برای اشخاص حقوقی ۵۰۰ میلیون ریال) الزامی است. در صورت تمایل، شما می‌توانید با مراجعه به شعب بانک رمز پویای تراکنش را برای تراکنش با تمامی مبالغ نیز فعال کنید.

ج‌) رمز پویای ورود به اینترنت‌بانک

این رمز یکی از سازوکارهای امنیتی دومرحله‌ای هنگام ورود به اینترنت‌بانک است. برای فعال‌سازی رمز پویای ورود به اینترنت‌بانک نیازی به مراجعه حضوری به شعب نیست و با مراجعه به اینترنت‌بانک امکان فعال کردن آن وجود دارد.


راهنمای استفاده از برنامک رمز پویا MEB OTP

بروشور رمز پویا MEB OTP