چاپ        ارسال به دوست

افزایش ۵۹٫۵ درصدی تسهیلات پرداختی بانک‌ها

تسهیلات پرداختی بانک‌ها طی ۹ ماهه ابتدای سال ۱۴۰۰ به بخش‌های اقتصادی مبلغ ۲۰ هزار و ۱۹۵ هزار میلیارد ریال( ۲۰.۱۹۵.۸ هزار میلیارد ریال) است که در مقایسه با دوره مشابه سال قبل مبلغ ۷ هزار و ۵۶۲ هزار میلیارد ریال(۷.۵۶۲.۵هزار ميليارد ريال) معادل ۵۹.۵ درصد افزايش داشته است.
سهم تسهیلات پرداختی در قالب سرمایه در گردش در تمامی بخش‌های اقتصادی طی ۹ ماهه ابتدای سال جاري مبلغ۱۳ هزار و ۴۲۴ هزار میلیارد ریال (۱۳.۴۲۴.۷ هزار میلیارد ریال) معادل ۶۶.۵ درصد کل تسهیلات پرداختی است. سهم تسهیلات پرداختی بابت تأمین سرمایه در گردش بخش صنعت و معدن در ۹ ماهه ابتدای سال جاري معادل ۴ هزار و ۸۳۴ هزار میلیارد ریال(۴.۸۳۴.۸ هزار میلیارد ریال) بوده است که حاکی از تخصیص ۳۶ درصد از منابع تخصیص یافته به سرمایه درگردش تمامی بخش‌های اقتصادی مبلغ ۱۳ هزار و ۴۲۴ هزار میلیارد ریال( ۱۳.۴۲۴.۷ هزار میلیارد ریال) است.
از ۶ هزار و ۱۰۸ هزار میلیارد ریال(۶.۱۰۸.۲ هزارميليارد ريال) تسهيلات پرداختي در بخش صنعت و معدن معادل ۷۹.۲ درصد آن ۴ هزار و ۸۳۴ هزار میلیارد ریال(مبلغ ۴.۸۳۴.۸ هزار ميليارد ريال) در تأمين سرمايه در گردش پرداخت شده است که بيانگر توجه و اولويت‌دهي به تأمين منابع براي اين بخش توسط بانک‌ها در سال جاري است.
شایان ذکر است که همچنان باید در تداوم مسير جاري، ملاحظات مربوط به کنترل تورم را نيز در نظر گرفت و همواره مراقب قدرت گرفتن پتانسيل تورمي ناشي از فشار تقاضاي کل در اقتصاد نيز بود. بر اين اساس ضروري است به افزايش توان مالي بانک‌ها از طريق افزايش سرمايه و بهبود کفايت سرمايه بانک‌ها، کاهش تسهيلات غيرجاري و بازگرداندن آنها به مسير صحيح اعتباردهي بانک‌ها، افزايش بهره‌وري بانک‌ها در تامين سرمايه در گردش توليدي، پرهيز از فشارهاي مضاعف بر دارايي بانک‌ها و ترغيب بنگاه‌هاي توليدي به سمت بازار سرمايه به عنوان يک ابزار مهم درتامين مالي طرح‌های اقتصادي (ايجادي)توجه ويژه‌اي کرد.
روابط عمومی بانک مرکزی


١٣:٤٤ - 1400/10/28    /    شماره : ٧٢٧٥    /    تعداد نمایش : ٦٦