چاپ        ارسال به دوست

سیاست های بانک مرکزی در افق پیش رو

در مراسم تجلیل از «یاران اشتغال»، معاون اول رییس جمهوری از زحمات نظام بانکی کشور در حمایت از محرومان قدردانی کرد و با اشاره به تجربیات دکتر کمیجانی، پذیرش سمت رییس کلی بانک مرکزی از سوی وی را فداکارانه برشمرد.
دکتر جهانگیری با بیان اینکه نقش بانک مرکزی در سیاستگذاری اقتصادی کشور و نیز امور اجرایی مربوطه مهم و حیاتی است، گفت: این نهاد حتی یک روز نمی تواند بدون مسئول باشد و تصمیم‌های بانک مرکزی در تمام شئونات اقتصادی کشور تاثیرگذار است.
وی با اشاره به تجربیات، اطلاعات و دانش رییس کل جدید بانک مرکزی گفت: پذیرش این مسئولیت توسط دکتر کمیجانی در شرایط کنونی فداکارانه و در راستای منافع ملی بود.
دکتر جهانگیری ضمن تقدیر از تلاش‌های دکتر همتی، رییس کل سابق بانک مرکزی افزود: با درنظر گرفتن جمیع موارد در شرایط فعلی شخصی توانمندتر از دکتر کمیجانی برای اداره امور بانک مرکزی نداشتیم.
معاون اول رییس جمهوری همچنین با سپاسگزاری از زحمات بانک مرکزی بابت تامین ارز واردات کالاهای اساسی گفت: در سه سال گذشته دشمنان با تمام توان به دنبال فروپاشی اقتصادی ایران بودند اما به فضل الهی و با مجموعه سیاستهای اتخاذ شده به هدف خود نرسیدند.
دکتر کمیجانی با اشاره به اینکه تسهیلات تکلیفی شبکه بانکی از ۱۵۶ هزار میلیارد تومان سال گذشته به حدود ۷۵۰ هزار میلیارد تومان در سال جاری رسیده است، تصریح کرد: هر چند این تکالیف کار را برای بانک‌ها سخت می‌کند اما نظام بانکی کشور حمایت از تولید و اشتغال را وظیفه اصلی خود می داند و در این راه از هیچ تلاشی دریغ نخواهد کرد.
کمیجانی افزود: همچنین تسهیلات پرداختی بانک ها به بخش های اقتصادی در سال ۹۹ نسبت به سال پیش از آن ۶۳ درصد افزایش یافته است و این میزان در سه ماهه اول امسال نیز نسبت به سه ماهه اول ۹۹ افزایشی در حدود ۷۱ درصد داشته است.
رییس کل بانک مرکزی با تقدیر از بانکهایی که در پرداخت تسهیلات قرض الحسنه به افشار ضعیف جامعه فعال بوده اند، گفت: پرداخت این تسهیلات هر چند سخت اما شیرین و ثمربخش است.
کمیجانی با بیان این که میانگین رشد تولید ناخالص داخلی کشور در دهه ۹۰ بدون نفت یک درصد و با نفت صفر بوده است، گفت: رشد اقتصادی کشور در سال ۹۹ علی رغم تمام مشکلات و نیز فشار مضاعف کرونا  ۳.۶ درصد مثبت بوده است و سیاست های اتخاذ شده توانست بخشی از معضلات را کنترل و تلطیف کند.
رییس کل بانک مرکزی ابراز امیدواری کرد: با به ثمر نشستن مذاکرات سیاسی و کاهش فشار تحریم ها، اقتصاد ایران به روال عادی بازگردد و شاهد وضعیت بهتری باشیم.
رئیس کل بانک مرکزی در ادامه به تشریح بسته سیاستی بانک مرکزی در سال ۱۴۰۰ پرداخت و افزود: تسلط سیاست مالی به سیاست پولی ناشی از کسری بودجه دولت یکی از عیوب اقتصاد ایران است.
کمیجانی با بیان اینکه مهار تورم و دستیابی به نرخ‌های پایین و باثبات از اهداف اصلی و دارای اولویت برای بسیاری از بانک‌های مرکزی است، عنوان کرد: بر این اساس بانک مرکزی نیز عمدتاً با به کارگیری ابزارهای نوین سیاست پولی و با کنترل رشد نقدینگی به دنبال دستیابی به هدف یاد شده در چارچوب اقداماتی همچون تداوم سياست‌هاي کنترل انتظارات تورمي و مهار تورم در چارچوب توسعه عمليات بازار باز، تقويت ثبات مالي از طريق اعمال سياست‌هاي احتياطي کلان در نظام بانکي، تامين مالي کسري بودجه از طريق غیر پولی و با استفاده از انتشار اوراق بدهي و افزايش سهم اوراق بدهي در ترازنامه بانک‌ها در راستاي اجراي موثر عمليات بازار باز است.
رئیس شورای پول و اعتبار درخصوص اقدامات بانک در راستای تحقق شعار سال تأکید کرد: این بانک در راستای تحقق شعار سال و به منظور حمايت هرچه بيشتر از واحدهاي توليدي با اولويت تأمين سرمايه در گردش آن‏ها و به ويژه در صنايع پيشران و هدايت هرچه موثرتر منابع شبکه بانکي کشور به سمت بخش‌های مولد اقتصادی را از مسیر اقداماتی همچون تداوم حمايت از تامين مالي بنگاه‌هاي کوچک و متوسط (SMEs)، استمرار تامين مالي هدفمند زنجيره‌هاي توليد وتقويت تأمين مالي بخش مسکن در چارچوب تبصره ۱۸ قانون بودجه سال ۱۴۰۰ پیگیری خواهد کرد.
کمیجانی درباره برنامه و اقدامات بانک مرکزی در راستای تحقق موارد فوق الذکر در حوزه ارزی، گفت: مساعدت به دولت در تامین ارز مورد نیاز برای واردات کالاهای اساسی، تقویت هماهنگی با وزارتخانه‌های ذی‌ربط در امر واردات (صمت، بهداشت و درمان و جهاد کشاورزی) در راستای مدیریت واردات متناسب با مقدورات ارزی کشور و فراهم کردن امکان تنوع و تسهيل در روش‌هاي برگشت ارز حاصل از صادرات به منظور افزايش ميزان برگشت ارز و ايفای تعهدات ارزي صادرکنندگان از جمله این موارد است.
روابط عمومی بانک مرکزی


١٣:٥٠ - 1400/04/26    /    شماره : ٦٨٢٧    /    تعداد نمایش : ١٠٥