چاپ        ارسال به دوست

تصویب یک هزار میلیارد تومان مشوق‌های صادراتی در بودجه سال ۱۴۰۰

رییس کل سازمان توسعه تجارت ایران از تصویب یک هزار میلیارد تومان برای مشوق‌های صادراتی در بودجه سال ۱۴۰۰ خبر داد و اعلام کرد که سال گذشته ۳۵ میلیارد دلار صادرات از کشور صورت گرفته است که مقصد ۶۰ درصد آن کشورهای همسایه بود.
حمید زادبوم افزود: سازمان توسعه تجارت ایران در راستای تحقق شعار سال و هماهنگ با دیگر معاونت‌های وزارتخانه برنامه پیشنهادی خود را ارائه داده است که در این برنامه از نظرات دست‌اندرکاران دولتی، خصوصی و تشکل ها استفاده شده است.
زادبوم با بیان اینکه ۴۸ درصد از مشوق های صادراتی سال گذشته به عنوان کمک سود تسهیلات بانکی با نرخ چهار درصد به صادرکنندگان اعطا شده است، افزود: در بودجه سال ۱۴۰۰ نیز حدود یک هزار میلیارد تومان برای مشوق‌های صادراتی در نظر گرفته شده است.
وی با اشاره به تدوین استراتژی ملی صادرات ایران رویکرد زمانی پنج ساله، خاطرنشان کرد: تفاهم نامه با آی تی سی(ITC) در سال ۱۳۹۵ برای تدوین استراتژی به امضا رسید و در سال ۱۳۹۷ تامین مالی لازم از طریق اتحادیه اروپا انجام شد و تدوین استراتژی ملی صادرات از سال ۱۳۹۸ آغاز شد.
در این استراتژی از نظرات کارشناسان بین المللی، بخش خصوصی و تشکل‌ها استفاده شده است و بر توسعه زنجیره ارزش به عنوان نقشی مهم تاکید شده است.
وی با اشاره به پیش بینی و تدوین ۳۵۹ اقدام در این استراتژی گفت: ۶ گروه کالایی به صورت منتخب و پایلوت شامل دو گروه از کشاورزی، دو گروه از خدمات و دو گروه از صنعت برای اجرا انتخاب شدند و ۳۵۹ اقدام ظرف پنج سال برای توسعه صادرات این گروه‌ها پیش‌بینی شده است.
رییس کل سازمان توسعه تجارت ایران با اشاره به برنامه صادرات به ۱۵ کشور همسایه، تاکید کرد: از ۳۵ میلیارد دلار صادرات کشور در سال ۱۳۹۹ حدود ۲۰ میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار مربوط به ۱۵ کشور همسایه بود و ۶۰ درصد صادرات کشور را شامل شده است.
کشورهای هند و چین از جمله مهمترین کشورهای هدف صادراتی ما بوده است. وی همچنین با اعلام این که کل پتانسیل صادراتی ایران حدود ۱۰۰ میلیارد دلار به ۱۵ کشور همسایه است، گفت: بیشترین پتانسیل در کشور پاکستان با بیش از ۱۶ میلیارد دلار است.
۲۶.۴ میلیارد دلار ظرفیت برای صادرات به چین و ۲۸ میلیارد دلار نیز امکان و ظرفیت برای صادرات به هند داریم.
زادبوم یکی از راه های توسعه صادرات را امضای موافقتنامه های تجاری دو و چندجانبه دانست و خاطرنشان کرد: از آبان ۱۳۹۸ تا آبان ۱۳۹۹ در اقلام موافقتنامه تجارت آزاد با اوراسیا ۸۲ درصد رشد صادرات داشتیم، رشد ۳۰ درصدی صادرات ایران به اوراسیا و رشد هشت درصدی تجارت کل دو طرف نیز از دستاوردهای این موافقتنامه بوده است.
زادبوم با اشاره به اهداف صادراتی به تفکیک گروه‌های کالایی گفت: برای سال ۱۴۰۰ رشد ۱۰ درصدی به صورت واقع بینانه، رشد ۱۵ درصدی بر اساس دستورات ریاست جمهوری و رشد ۲۱.۷ درصدی بر اساس برنامه ششم توسعه، هدف‌گذاری شده است که باید به سمت کالاهای دارای ارزش افزوده بیشتر برویم و در این راستا باید تولید جهت دار شود تا ارزش هر تن کالای صادراتی افزایش یابد.
ایرنا


١٣:٢٣ - 1400/02/22    /    شماره : ٦٦٤٤    /    تعداد نمایش : ٢٣