چاپ        ارسال به دوست

صادرات غیرنفتی از ۳۳میلیارد دلار گذشت

وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: بدون اینکه به بخش خصوصی و بخش اقتصادی کشور فشار اضافه وارد شود تا ۲۰ اسفند ۱۰۰درصد درآمد مالیاتی مصوب که ۱۸۰هزار میلیارد تومان بوده محقق شده است.
فرهاد دژپسند گفت: در حالی که پیش‌بینی می‌شد صادرات غیرنفتی امسال حدود ۲۷ میلیارد دلار باشد تا شب گذشته صادرات غیرنفتی ۳۳ میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار بوده است. البته با برآورد‌هایی که همکاران ما دارند تا پایان امسال صادرات غیرنفتی به ۳۵ میلیارد دلار هم می‌رسد.
وی با بیان اینکه تشکیل جلسات شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی و پیگیری مصوبات آن یکی از عوامل اصلی در تحقق درآمد‌های صادراتی بوده است اضافه کرد: در جلسات شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی سیاست‌های ارزی دولت و ارز متقاضی بررسی و مصوبات جلسه شورا در ستاد اقتصادی دولت نیز مطرح و مصوب شد که در این‌باره کمک کننده بود.
وزیر اقتصاد پیگیری بحث واگذاری‌ها در جلسات شورای اصل ۴۴، مشوق‌های مالیاتی، همراهی بانک مرکزی و اقدامات کارگروه‌های تخصصی شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی همچنین حذف مفاسا حساب مالیاتی را از دیگر عوامل مهم در دستیابی به درآمد‌های صادرات غیر نفتی بیان کرد.
در سه ماهه سوم امسال هم رشد کل اقتصادی و هم رشد اقتصاد غیر نفتی مثبت بوده است. همچنین سود شرکت‌های بورس نیز در ۹ ماهه اول امسال در مقایسه با مدت مشابه سال قبل سه برابر افزایش داشته است.
وزیر اقتصاد با بیان اینکه برخی‌ها در خوشبینانه‌ترین حالت تحقق درآمد مالیاتی را بیش از ۱۴۰ هزار میلیارد تومان نمی‌دانستند گفت: بدون اینکه به بخش خصوصی و بخش اقتصادی کشور فشار اضافه وارد شود تا ۲۰ اسفند ۱۰۰ درصد درآمد مالیاتی مصوب که ۱۸۰ هزار میلیارد تومان بوده محقق شده است.
او درباره چالش موجود در بخش خصوصی سازی‌ها گفت: تعداد واحد‌هایی که در خصوص سازی با چالش مواجه شده یک درصد کل واگذاری‌ها و ارزش آن‌ها ۳ درصد ارزش کل واگذاری‌ها بوده است و ما در نشست شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی با حضور نمایندگان سه قوه بررسی کردیم تا بخش خصوصی کمترین آسیب را در این حوزه ببیند.
تجارت نیوز


١٢:٤٣ - 1399/12/26    /    شماره : ٦٥١٥    /    تعداد نمایش : ٣٤