چاپ        ارسال به دوست

فروش ١١ هزار میلیارد تومان سهام و املاک مازاد بانک‌های دولتی

معاون وزیر اقتصاد در خصوص سود تسهیلات سهام عدالت گفت: سود تسهیلات سهام عدالت ١٨ درصد درنظر گرفته شده است، اما اگر فرد تا یک ماه تسهیلات را به بانک عامل پس دهد هیچ سودی به تسهیلات تعلق نخواهد گرفت.
عباس معمارنژاد گفت: بیش از ١٢ هزار میلیارد تومان تسهیلات که بالغ بر ۶٠ درصد می‌شود و عمده تسهیلات را به خود اختصاص می‌دهد به منظور استفاده از ظرفیت‌های بخش‌های صنعت و معدن، کشاورزی، بازرگانی و خدماتپرداخت شده است.
وی افزود: بالغ بر ٢۵ درصد تسهیلات بابت سرمایه گذاری‌های جدید پرداخت شده است.
معاون وزیر اقتصاد در امور بانکی، بیمه و شرکت‌های دولتی در رابطه با فروش سهام و املاک مازاد بانک‌ها گفت: از دی ماه ٩۶ تا دی ٩٩ کل سهام و املاک مازاد عرضه شده از طریق بانک‌ها ٣٣ هزار میلیارد تومان بوده ١١ هزار میلیارد تومان شامل ٣ هزار میلیارد تومان سهام و ٣ هزار و ٨٠٠ میلیارد تومان املاک مازاد بوده است.
معمارنژاد با اشاره به تعدیل شعب بانکی گفت: درحال حاضر حدود ۲۲ هزار شعبه بانکی در کشور وجود دارد که بر مبنای تولید ناخالص داخلی، مساحت و جمعیت، کشور به ۱۲ هزار شعبه بانکی نیاز دارد که باید ۱۰ هزار شعبه بانکی کاهش یابد؛ ضمن اینکه ملاحظات منطقه‌ای برای ادغام شعب باید در نظر گرفته شود به طوریکه اگر در یک شهر یک شعبه بانکی وجود دارد، حتی اگر شعبه زیان ده است، اما به منظور ارائه خدمت به مردم، این شعبه نباید تعطیل شود.
معاون وزیر اقتصاد در توضیح جزئیات ادغام شعب بانکی گفت: در سال ۹۹ برنامه ادغام ۷۲۵ شعبه بانکی وجود داشت که تا به امروز ادغام ۳۴۴ شعبه انجام شده است و دلیل اصلی فاصله عملکرد نسبت به برنامه، فراگیری مالی بوده است که با براساس ملاحظات سیاسی، اقتصادی و اجتماعی و منطقه‌ای شعب ساماندهی شده است و برای سال ۱۴۰۰ نیز ۱۳۹۵ شعبه در برنامه ادغام قرار دارد.
به گفته معمارنژاد در حوزه فروش سهام و املاک از اول سال ۹۹ تا نیمه ۱۵ دی ماه امسال، بانک ملت، رفاه، ملی، تجارت، سپه، صادرات، کشاوزی، توسعه صادرات، پست بانک و مسکن حدود ۱۱ هزار میلیارد تومان از اموال و دارایی‌های خود را به فروش رسانده‌اند که سهم سهام ۳۱۰۰ میلیارد تومان و سهم املاک ۷۹۰۰ میلیارد تومان بوده است که البته اگر شرایط بازار سرمایه به صورت رشد ابتدای سال بود، حجم سهام عرضه شده بانکها در بورس بیشتر بود.
معمارنژاد گفت: از اول دیماه ۹۶ تا ۱۵ دی ۱۳۹۹ نیز بانکها ۱۷ هزار میلیارد تومان سهام و ۱۵ هزار میلیارد تومان املاک عرضه کرده‌اند که در حدود ۳۳ هزار میلیارد تومان را در مجموع در برمی گیرد که ۱۱ هزار میلیارد تومان آن امسال محقق شده است.
وی افزود: در حوزه تعدیل شعب بانکی نیز برنامه هایی تدوین شده، این در حالی است که حدود ۲۲ هزار شعبه بانکی در کشور وجود دارد که بر مبنای تولید ناخالص داخلی، مساحت و جمعیت نیاز کشور ۱۲ هزار شعبه بانکی است که بر این اساس باید ۱۰ هزار شعبه بانکی کم شود؛ این درحالی است که بانک‌های خصوصی شعب زیادی ندارند و بر این اساس در دو مقطع، توفیقات خوبی در حوزه کاهش تعداد شعب حاصل شده است؛ ضمن اینکه ملاحظات منطقه ای را برای ادغام شعب در نظر می گیریم؛ یعنی اگر در یک شهر یک شعبه بانکی داریم، حتی اگر شعبه زیان ده باشد، اما به منظور ارایه خدمت به مردم، این شعبه را تعطیل نخواهیم کرد.
ایرنا


١٣:٣٥ - 1399/11/26    /    شماره : ٦٤١٧    /    تعداد نمایش : ١٤٢٣