چاپ        ارسال به دوست

آغاز تجارت آزاد با اتحادیه اوراسیا

معاون وزیر صمت با بیان اینکه ماه پیش دولت مجوز تجارت آزاد را به سازمان توسعه تجارت داد، گفت: در این راستا،مذاکره با اتحادیه اقتصادی اوراسیا و تجارت آزاد با این اتحادیه آغاز می‌شود.
حمید زادبوم در مورد موافقتنامه اوراسیا اظهار داشت: این موافقتنامه اولین‌بار در سال ۱۹۹۹ بین بلاروس، قزاقستان، تاجیکستان و روسیه امضا شد و اولین‌بار فکر تشکیل اتحادیه اقتصادی اوراسیا در سال ۱۹۹۴ توسط رئیس‌جمهور قزاقستان اعلام شد که ۲۰ سال بعد یعنی در سال ۲۰۱۵ این اتحادیه آغاز به کار کرد که در ابتدا فقط بلاروس، قزاقستان و روسیه عضو این اتحادیه بودند و در ادامه ارمنستان و قرقیزستان نیز به آن اضافه شدند.
رئیس سازمان توسعه تجارت ادامه داد: هدف از تشکیل این اتحادیه، ایجاد فضای واحد اقتصادی و ترویج رقابت سالم بود. نرخ بیکاری این اتحادیه ۵.۴ درصد و سرانه درآمد آن ۲۷ هزار دلار است که رتبه اول استخراج نفت و گاز و تولید انرژی برق را دارا است. همچنین رتبه پنج تولید فولاد نیز برای این اتحادیه است البته اتحادیه اوراسیا را نمی‌توان با اتحادیه اقتصادی اروپا مقایسه کرد چرا که هنوز اوراسیا به آن تکامل نرسیده است.
اتحادیه اقتصادی اوراسیا ۸۵۰ میلیارد دلار با کشورهای دنیا تجارت دارد که ۵۱۸ میلیارد دلار صادرات و ۳۳۱ میلیارد دلار واردات را شامل می‌شود و سهم ایران ۲.۵ میلیارد دلار است که از این میزان، یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار صادرات به ایران و ۸۲۳ میلیون دلار صادرات از ایران است.
۸۰ درصد صادرات اوراسیا به ایران، محصولات کشاورزی به ویژه غلات و ۶۸ درصد صادرات ایران به اوراسیا، محصولات کشاورزی به ویژه میوه و خشکبار است. رئیس سازمان توسعه تجارت در ادامه با اشاره به تجارت آزاد گفت: ترکیه فقط با ما موافقتنامه ترجیحی دارد اما با بقیه به دنبال تجارت آزاد است. به طور کلی، کشورهای توسعه‌یافته، تجارت آزاد را ترجیح می‌دهند؛ تجارت آزاد به معنی حذف موانع تعرفه و غیرتعرفه‌ای است که در مرحله بعدی، اتحادیه گمرکی تشکیل می‌شود که از این طریق، تعرفه‌های مشترکی در برابر کشورهای ثالث می‌توان ایجاد کرد. به عنوان مثال، ترکیه عضو اتحادیه گمرکی اروپا است؛ پس از اتحادیه گمرکی، بازار مشترک مرحله بعدی تجارت آزاد است که حرکت آزادانه در سطح منطقه را مجاز می‌کند. اتحادیه اقتصادی نمونه بارز این نوع تجارت است.
زادبوم با اشاره به روند مذاکره ایران و اوراسیا برای تجارت آزاد اظهار داشت: پنجم آبان ۹۸ موافقتنامه میان ایران و اوراسیا امضا شد. ماه گذشته از دولت برای انجام مذاکرات تجارت آزاد با اوراسیا مجوز گرفتیم که در صورت به نتیجه رسیدن مذاکرات، از آبان ۱۴۰۱ تجارت آزاد با اوراسیا آغاز می‌شود که می‌توانیم از این طریق موانع تعرفه‌ای را حذف کنیم.
سه کارگروه در این موافقتنامه برای گشایش مسیرهای تجارت آزاد تشکیل شده که بالاترین مرجع مذاکرات، کارگروه مشترک است. همچنین سه کارگروه جدید شامل همکاری‌های گمرکی، اقدامات فنی فراراه تجارت و استاندارد و اقدامات بهداشتی تشکیل شده است. دو کارگروه فرعی‌تر هم شامل کارگروه بانکی و حمل و نقل و ترانزیت تشکیل شده است.
مهر


١٣:٢٩ - 1399/10/30    /    شماره : ٦٣٤١    /    تعداد نمایش : ٥٨