چاپ        ارسال به دوست

کاهش ۱.۲ درصدی نرخ بیکاری در پاییز ۹۹

براساس اعلام مرکز آمار، نرخ بیکاری در پاییز امسال به رقم ۹.۴ درصد رسید که نسبت به پاییز سال گذشته ۱.۲ درصد کاهش یافته است.
مرکز آمار نرخ بیکاری فصل گذشته (پاییز) را منتشر کرد. مطابق آمار نرخ بیکاری افراد ١٥ ساله و بیش‌تر نشان می‌دهد که ۹.۴ درصد از جمعیت فعال (شاغل و بیکار)، بیکار بوده‌اند.
بررسی روند تغییرات نرخ بیکاری نشان می‌دهد که این شاخص، نسبت به فصل مشابه سال گذشته، ١.٢ درصد کاهش یافته است.
طبق نتایج آماری مرکز آمار، در پاییز امسال نسبت به فصل مشابه سال قبل جمعیت غیرفعال کشور افزایش و جمعیت شاغل و بیکار کشور (جمعیت فعال) با کاهش مواجه شده است که این کاهش در مقایسه با فصل تابستان سال جاری نسبت به فصل مشابه سال قبل، از شدت کمتری برخوردار بوده است.
در پاییز ١٣٩٩، به میزان ۴۱.۴ درصد از جمعیت ١٥ ساله و بیش‌تر از نظر اقتصادی فعال بوده‌اند، یعنی در گروه شاغلان یا بیکاران قرار گرفته‌اند. بررسی تغییرات نرخ مشارکت اقتصادی حاکی از آن است که این نرخ نسبت به فصل مشابه در سال قبل (پاییز١٣٩٨) ٢.٩ درصد کاهش یافته است.
جمعیت شاغلین ١٥ ساله و بیشتر در این فصل ٢٣ میلیون و ٤١٣ هزار نفر بوده که نسبت به فصل مشابه سال قبل بیش از یک میلیون و ۳۳ هزار نفر کاهش داشته است.
بررسی اشتغال در بخش‌های عمده اقتصادی نشان می‌دهد که در پاییز ١٣٩٩، بخش خدمات با ۴۹ درصد بیش­‌ترین سهم اشتغال را به خود اختصاص داده است. در رتبه­‌های بعدی بخش‌های صنعت با ۳۴.۳ درصد و کشاورزی با ١٦.٧ درصد قرار دارند.
نرخ بیکاری جوانان ١٥ تا ٢٤ ساله بیانگر این است که ۲۳.۷ درصد از فعالان این گروه سنی در پاییز ١٣٩٩ بیکار بوده‌اند. بررسی تغییرات فصلی نرخ بیکاری این افراد نشان می‌دهد، این نرخ نسبت به فصل مشابه در سال قبل (پاییز ١٣٩٨) ٢.١ درصد کاهش یافته است.
بررسی نرخ بیکاری گروه سنی ١٨ تا ٣٥ ساله نیز نشان می‌دهد که در پاییز امسال، ۱۶.۵ درصد از جمعیت فعال این گروه سنی بیکار بوده‌اند. این در حالی است که تغییرات فصلی نرخ بیکاری این افراد نشان می‌دهد این نرخ نسبت به پاییز ١٣٩٨، به میزان ۱.۴ درصد کاهش یافته است.
بررسی سهم جمعیت ١٥ ساله و بیش‌تر دارای اشتغال ناقص نشان می‌دهد که در پاییز امسال، ۹.۹ درصد جمعیت شاغل،‌ به دلایل اقتصادی (فصل غیرکاری، رکود کاری، پیدا نکردن کار با ساعت بیش‌تر) کم‌تر از ٤٤ ساعت در هفته کار کرده و آماده برای انجام کار اضافی بوده‌اند. این در حالی است که ٣٤.٢ درصد از شاغلین ١٥ ساله و بیش‌تر، ٤٩ ساعت و بیش‌تر در هفته کار کرده‌اند.
شاخص‌های نیروی کار کشور در تابستان امسال در مقایسه با بهار تا حدی تعدیل شد و نرخ بیکاری در فصل گذشته (تابستان) ۹.۵ درصد شد که نسبت به مدت مشابه سال گذشته یک درصد کاهش یافته است.
ایلنا

 


١٢:٥٥ - 1399/10/21    /    شماره : ٦٣١٦    /    تعداد نمایش : ٦٥