چاپ        ارسال به دوست

دو شرط احتمالی مجلس برای تصویب کلیات لایحه بودجه ۱۴۰۰

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: توافق با دولت برای اصلاح ساختار بودجه و دوم توافق با شورای محترم نگهبان برای عدم ایراد نسبت به تغییرات محتوایی پیرو لایحه بودجه دو راهکار مجلس برای تائید کلیات لایحه بودجه محسوب می‌شوند.
محمدرضا پورابراهیمی با بیان اینکه تائید کلیات لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ به دو روش امکان‌پذیر است، گفت: نخست اینکه دولت بپذیرد تا مجلس به‌ صورت محتوایی اصلاحاتی را در بودجه سال ۱۴۰۰ اعمال کند تا مورد ایراد شورای محترم نگهبان قرار نگیرد اگر این توافق صورت گیرد می‌توانیم با کلیات موافقت کنیم.
حالت دوم این است که اگر دولت با تصمیم مجلس موافقت نکرد شورای نگهبان تغییرات مجلس پیرامون بودجه را بپذیرد چرا که شورای نگهبان با استناد به ضوابط قانونی اگر متوجه شود که لایحه بودجه تغییر کرده است و حجم تغییرات این لایحه از یک حد مشخصی بیشتر بوده است می‌تواند آن را رد کند.
بنابراین ما دو راهکار داریم؛ یک توافق با دولت برای اصلاح ساختار بودجه و دوم توافق با شورای محترم نگهبان برای عدم ایراد نسبت به تغییرات محتوایی مجلس پیرو لایحه بودجه؛ اگر این دو توافق صورت گیرد می‌توانیم کلیات لایحه بودجه را تصویب کنیم در غیر اینصورت پیش‌بینی ما این است که اگر عدم اصلاح ساختار بودجه مورد توافق مجلس و دولت قرار نگیرد احتمال رد کلیات وجود دارد.
از نظر ما اصلاحات لایحه بودجه بسیار زیاد است و با این حال امکان ایجاد اصلاحات در ساختار بودجه وجود دارد.
همچنین مجلس عزم خود را جزم کرده که اصلاح ساختار بودجه در مجلس یازدهم کلید بخورد.
میزان


١٣:٤٥ - 1399/09/24    /    شماره : ٦٢٣٩    /    تعداد نمایش : ١١١