چاپ        ارسال به دوست

بانک‌های خصوصی ۱۲۵۴ هزار میلیارد تومان تسهیلات دادند

بانک‌های خصوصی با پرداخت یک هزار و ۲۵۴ هزار میلیارد تومان تسهیلات ظرف ۶ ماه نخست سال جاری و پرداخت ۲۸۳ هزار میلیارد تومان تسهیلات مشارکت مدنی در همین دوره، سهم بزرگی در توسعه پروژه‌های زیرساختی کشور ایفا کرده‌اند.
اگر نظام بانکی کشور و به ویژه بانک‌های خصوصی در تامین مالی بنگاه‌ها مشارکت نمی‌کردند؛ خیلی پیش از این بسیاری از صنایع کشور، پروژه‌ها و بنگاه‌ها باید تعطیل می‌شدند.
در ماه‌های ابتدایی امسال بین ۷۰۰ تا ۸۰۰ هزار میلیارد تومان یعنی تقریبا بیش از ۱,۲ دهم بودجه عمومی کشور بانک‌ها تسهیلات پرداخت کرده‌اند که این نشان‌دهنده اهمیت بازار پول و بانک‌ها به عنوان نماد بازار پول است.
بر اساس آمار اعلامی بانک مرکزی، در ۶ ماهه نخست سال جاری بانک‌های غیردولتی و موسسات اعتباری کشور یک هزار و ۲۵۴ هزار میلیارد تومان تسهیلات دادند. این میزان تسهیلات ارائه شده از سوی بانک‌های غیردولتی ۶۵,۵ درصد از کل تسهیلات پرداخت شده از سوی نظام بانکی است. همچنین تسهیلات پرداخت شده توسط بانک‌های غیردولتی در ۶ ماه نخست سال جاری ۲۳.۲ درصد در مقایسه با مدت مشابه سال قبل از آن رشد داشته است.
بانک‌های غیردولتی در مدت مورد اشاره بیش از ۱۰۸ هزار میلیارد تومان تسهیلات به صورت قرض‌الحسنه پرداخت کرده‌اند که در مقایسه با دوره مشابه سال قبل ۳۸,۴ درصد رشد داشته است.
بیشترین نوع تسهیلات پرداخت شده بانک‌های غیردولتی نیز در قالب مرابحه بوده که ۳۴۷ هزار میلیارد تومان محاسبه می‌شود و ۶۰ درصد بیشتر از مدت مشابه سال پیش است.
در این دوره تسهیلات مشارکت مدنی این بانک‌ها ۲۸۳ هزار میلیارد تومان، فروش اقساطی ۲۴۸هزار میلیارد تومان، مضاربه ۱۳ هزار میلیارد تومان، سلف ۱۹ هزار میلیارد تومان، جعاله ۳۶ هزار میلیارد تومان، مشارکت حقوقی ۵۲ هزار میلیارد تومان، سرمایه‌گذاری مستقیم ۴ هزار میلیارد تومان و تسهیلات اجاره به شرط تملیک این بانک‌ها یک هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان بوده است.
آنا


١٢:٤٩ - 1399/09/09    /    شماره : ٦١٥٧    /    تعداد نمایش : ١٠٢