چاپ        ارسال به دوست

بررسی راهکارهای همکاری گروه ۲۴ با صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی

رییس‌کل بانک مرکزی در دیدار برخط با رییس سابق گروه۲۴، راهکارهای همکاری این گروه با صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی را مورد بررسی قرار داد.
در ادامه مباحث مربوط به فعالیت‌های گروه ۲۴ و آغاز دوره ریاست ایران در این گروه، «عبدالناصر همتی» با «افوری عطا»، وزیر اقتصاد کشور غنا و رییس سابق گروه ۲۴، به صورت برخط دیدار و گفت‌وگو کرد.
در این دیدار که با درخواست وزیر اقتصاد غنا انجام شد، دو طرف ضمن تبادل تجربیات و مذاکره درخصوص موضوعات باقی‌مانده از دوره قبل، در مورد وضعیت کنونی گروه ۲۴، مسیر آینده آن و چگونگی گسترش و بسط همکاری و هماهنگی آن با دو نهاد صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی به گفت‌وگو پرداختند.
همچنین در این نشست، طرفین در زمینه پیشنهاد تشکیل گروهی تخصصی با مشارکت بخش خصوصی تبادل نظر کردند.
همتی با استقبال از پیشنهاد همکاری بیشتر، تداوم ارتباط دو طرف در دوره ریاست ایران با هدف حفظ منافع کشورهای عضو را خواستار شد.
گروه ۲۴ متشکل از ۲۴ کشور از سه منطقه جغرافیایی آفریقا، آسیا، آمریکای لاتین و کارائیب در سال ۱۹۷۱ با هدف ایجاد هماهنگی و پیشبرد مواضع کشورهای در حال توسعه در عرصه پولی و توسعه مالی تاسیس شد.
رییس کل بانک مرکزی ایران در مهرماه سال جاری اعلام‌کرد: در گروه ۲۴ همه باید همواره از یک راه‌حل جهانی هماهنگ‌شده حمایت کنند تا این اطمینان ایجاد شود که همه کشورها بدون هیچ استثنایی به واکسن و درمان کم‌هزینه برای کووید ۱۹ و کمک‌های مالی از جمله کمک‌های اضطراری بر مبنای نیازها و دلایل بشردوستانه دسترسی داشته باشند.
همتی، بهبود اقتصادی در دوران پس از همه‌گیری کرونا و چگونگی برقراری ثبات مالی و به‌ویژه مدیریت بدهی عمومی را از اهداف خود در دوران ریاست دوره‌ای بر گروه ۲۴ عنوان کرد.
ایبنا


١٢:٢٢ - 1399/08/21    /    شماره : ٦٠٨٧    /    تعداد نمایش : ١٠٧