چاپ        ارسال به دوست

خبرنامه ۱ مهر ۱۳۹۹افزایش اختیارات بانک مرکزی الزامی است

افزایش سقف تسهیلات مسکن مهر

آغازتحقیق و تفحص از عملکرد بانک‌های خصوصی در مجلس

کاهش ارزش سهام ۳ بانک انگلیسی

 

 

افزایش اختیارات بانک مرکزی الزامی است

دبیر کمیسیون اقتصادی مجلس با تاکید بر لزوم افزایش اختیارت بانک مرکزی، رسیدگی به مواردی مانند جلوگیری از بروز معوقات، اجرای کامل بخشنامه‌ها و ... را مستلزم تقویت اختیارات این بانک دانست.

سیدحسن حسینی شاهرودی درباره لایحه اصلاح نظام بانکی گفت: آخرین قانون بانکداری کشور به سال 1362 تعلق دارد که برای مدت 5 سال مورد تصویب قرار گرفت و پس از آن باید براساس شرایط جدید بازنگری می‌شد، اما از سال 67 تا به امروز تغییری به وجود نیامده است.

وی اضافه کرد: تصویب قانون بانکداری پس از انقلاب و دوران دفاع مقدس متناسب با آن روزهای جامعه ایران بود. خصوصا بعد از پایان جنگ باید آرایش بانکی تغییر می‌یافت و ساختار اقتصادی کشور از شرایط جنگی به وضعیت سازندگی، توسعه و سرمایه‌گذاری در زیرساخت‌های کشور اغییر می یافت. همچنین حوزه‌های صنعتی، معدنی، کشاورزی، خدماتی و بازرگانی را باید گسترش می‌دادیم. از سویی درون دنیایی که قوانین پولی و مالی مدام با تحولات روز پیش می‌رود، نباید تعلل به خرج می‌دادیم، نیاز بود تا از ابزارهای نوین بهره می‌بردیم که چنین نشد.

دبیر کمیسیون اقتصادی در مجلس دهم اظهار داشت: بسیاری از مواقع دچار مشکل و بحران‌هایی مانند موسسات اعتباری غیر مجاز، عدم بازپرداخت وام‌ها، عدم تمکین بانک‌ها از دستورالعمل‌ها و بخشنامه‌های بانک مرکزی شده‌ایم. این شرایط، افزایش اختیارات بانک مرکزی را الزامی ساخته است.

شاهرودی در ادامه تاکید کرد: مجلس دهم با نظرخواهی از بخش خصوصی و دولتی تمام موارد را مورد نظر قرار داد و در نتیجه آن اقدام بسیار موثری صورت گرفت که متاسفانه شامل مرور زمان شد و در نهایت به تصویب نهایی نرسید. امیدوارم طرح فوق در مجلس یازدهم به نتیجه برسد و سبب ایجاد تحول در نظام بانکی شود؛ تحولی که تمام دولت‌ها به آن باور داشتند.

وی درباره احتمال تصویب جزییات این طرح در مجلس یازدهم افزود: براساس آیین نامه داخلی مجلس تمام بندها و مواد طرح‌ها باید کامل مورد بررسی قرار گیرد و چنانچه یک ماده از آن باقی بماند، دوره بعدی خانه ملت مجدد باید تمامی آن را مورد ارزیابی قرار دهد. اکنون منتظر هستیم تا اعضای مجلس یازدهم مانند دکتر بحرینی که در مجلس دهم هم حضور داشتند و در این زمینه هم در آن مقطع و هم اکنون فعال هستند این کار را تا فرصت باقی است، در اولویت قرار دهند و اجازه ندهند باز در مجلس آینده به قول معروف روز از نو و روزی از نو شود.

دبیر کمیسیون اقتصادی درادامه تصریح کرد: متاسفانه هنوز طرح زیرساختی را از مجلس یازدهم ندیدیم، امید می‌رود اصلاح نظام بانکداری اولین طرحی باشد که امکان جهش در حوزه پولی و بانکی را به وجود آورد.

شاهرودی در این خصوص که برخی معتقدند با توجه به مشکلات اقتصادی زمان بیان طرح مورد نظر نیست، یادآور شد: اتفاقا اکنون زمان آن است که زیرساخت مورد اصلاح قرار گیرد. افرادی که مطرح می‌کنند، اکنون زمان مناسب نیست، زمان مناسب را مطرح کنند. دستاورد این اظهار نظر گذر زمان است در حالی که یکی از موانع تولید و رشد اقتصادی بانک‌ها و نظام پولی و بانکی است. زمانی که طرح‌های پوپولیستی کوتاه مدت را مدنظر قرار می‌دهند که دوره کوتاهی دارد آن هم امکان دارد جوابگو باشد یا نباشد، باید چنین مواردی طرح شود.

وی در ادامه بیان کرد: با توجه به شرایط خاصی که در حوزه اقتصاد کشور وجود دارد که اکنون جهانی هم شده و تنها شامل ایران نیست باید به روز حرکت کرد و انتظار برای حل مشکلات با راهکارهای کوتاه مدت دیگر جوابگو نیست. نیاز است تا معضلات فوق را از ریشه برطرف ساخت و برنامه‌های کوتاه مدت را در کنار این برنامه مدنظرداشت.

ایبنا

 

 

افزایش سقف تسهیلات مسکن مهر

معاون اول رییس جمهوری گفت: برنامه افزایش سقف تسهیلات مسکن مهر از ۳۰ میلیون به ۴۰ میلیون تومان، به عنوان مصوبه جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی به بانک‌های عامل ابلاغ شود تا همه بانک‌ها مکلف به اجرای این برنامه باشند.

جهانگیری با اشاره به گزارش وزارت راه و شهرسازی در خصوص وضعیت اجرای پروژه مسکن مهر در کشور، گفت: مسکن مهر طرحی بود که در اواخر دولت دهم آغاز شد و هدف اجرای این طرح ساخت مسکن برای طبقات ضعیف جامعه بود.

او با یادآوری اینکه اجرای طرح‌ها و اقدامات بزرگ نظیر احداث سدها، بزرگراه‌ها و خطوط راه آهن از آغاز تا زمان تکمیل، معمولاً طرح‌هایی طولانی مدت هستند و به عنوان مثال برخی سدها که امروز افتتاح می‌شود، کلنگ زنی آن در دولت مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی بوده است، تصریح کرد: طرح مسکن مهر در اواخر دولت دهم شروع شد و با پیگیری‌های مجدانه دولت تدبیر و امید، کار تکمیل آن ادامه یافت که امیدوارم پروژه‌های مسکن مهر تا پایان سال ۱۳۹۹ به پایان برسد.

جهانگیری با اشاره به برخی موانع قضایی پیش روی تکمیل تعدادی از پروژه‌ها و طرح‌های مسکن مهر، خاطر نشان کرد: لازم است طی نامه ای به رییس محترم قوه قضاییه، مستندات پرونده‌های مرتبط با طرح‌های مسکن مهر ارسال شود تا با دستور ویژه رییس دستگاه قضا شاهد تعیین تکلیف و حل و فصل این پرونده‌ها باشیم.

معاون اول رییس جمهوری همچنین با اشاره به برنامه افزایش سقف تسهیلات مسکن مهر از ۳۰ میلیون تومان به ۴۰ میلیون تومان گفت: لازم است این موضوع به عنوان مصوبه جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی به بانک‌های عامل ابلاغ شود تا همه بانک‌ها مکلف به اجرای این برنامه باشند.

معاون اول رییس جمهوری با تاکید بر اینکه طرح مسکن مهر باید با سازوکار جدید و اصلاح ضعف‌های گذشته برای کمک به اقشار ضعیف جامعه استمرار پیدا کند، از وزارت راه و شهرسازی خواست آسیب شناسی دقیقی در خصوص طرح مسکن مهر انجام دهد و سازوکارها و روش های جدیدی را برای استمرار این طرح با رفع مسائل پیشین تدوین کند.

وی بخش مسکن را از مهمترین بخش های اقتصاد کشور دانست و گفت: اگر بخش مسکن به عنوان یکی از پیشران‌های اقتصادی فعال شود می‌تواند رشته‌های مختلف صنعتی زیرمجموعه خود را نیز فعال کرده و اشتغال زایی فراوانی به همراه داشته باشد.

در ادامه این جلسه وزیر راه و شهرسازی نیز گزارشی از وضعیت تکمیل و تحویل پروژه‌های مسکن مهر در کشور ارائه کرد و به تشریح عملکرد دولت تدبیر و امید در بخش مسکن مهر پرداخت.

براساس این گزارش از مجموع ۱ میلیون و ۹۳۴ هزار مسکن مهر در کشور، ۶۴ درصد آن یعنی ۱ میلیون و ۲۴۴ هزار واحد مسکونی در دولت تدبیر و امید ساخته و تکمیل شده است. ضمناً تعداد ۱۰۷ هزار واحد مسکن مهر نیز آماده تحویل است که انتظار می‌رود تا پایان سال به مالکان تحویل داده شود.

ایرنا

 

آغازتحقیق و تفحص از عملکرد بانک‌های خصوصی در مجلس

عضو هیئت رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس از بررسی طرح تحقیق و تفحص از عملکرد بانکهای خصوصی در این کمیسیون، خبر داد.

سید غنی نظری عضو هیئت رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با اشاره به دستورکار هفته جاری کمیسیون متبوعش، گفت: طبق برنامه ریزی های انجام شده اعضای کمیسیون در روز دوشنبه در نشستی با دبیر و اعضای شورای نگهبان به بررسی همکاری‌های مشترک در خصوص طرح‌ها و لوایح می پردازند و پس از آن در نشستی با مدیران ارشد بیمه های بازرگانی کشور با حضور آقای دژپسند وزیر امور اقتصادی و دارایی و رئیس کل بیمه مرکزی به بررسی آخرین وضعیت صنعت بیمه کشور خواهند پرداخت.

وی با اشاره به دستورکار روز سه شنبه کمیسیون اقتصادی، بیان داشت: همچنین از دژپسند وزیر امور اقتصادی و دارایی در این روز دعوت شده تا برای ارائه توضیحات پیرامون سوال 14 تن از نمایندگان در کمیسیون اقتصادی حضور یابد.

عضو هیئت رئیسه کمیسیون اقتصادی ادامه داد: همچنین در روز سه شنبه اعضای کمیسیون اقتصادی به بررسی تقاضای تعدادی از نمایندگان مجلس برای ضرورت تحقیق و تفحص از عملکرد بانک‌های خصوصی می‌پردازند.

نظری با اشاره به دستور کار کارگروه های تخصصی کمیسیون اقتصادی، گفت: کارگروه بازرگانی روز چهارشنبه عصر طرح اصلاح قانون چگونگی اداره مناطق آزاد تجاری - صنعتی، مصوب 7 شهریور سال 1372 را بررسی می‌کند، کمیته‌های پولی و بانکی و مالیاتی هم در روز دوشنبه طرح بانکداری جمهوری اسلامی ایران (اصلی- ثبت 58) و طرح قانون مالیات بر عایدی سرمایه را بررسی می‌کنند.

تحلیل بازار

 

 

کاهش ارزش سهام ۳ بانک انگلیسی

حدود یک تریلیارد و ۵۵۰ میلیارد پوند، از طریق بانک‌های بارکلیز، اچ اس بی سی و استاندارد چارترد و سامانه مالی آمریکا، پولشویی شده است.

پس از این که اخباری مبنی بر احتمال دست داشتن بانک‌های بارکلیز (Barclays)، اچ اس بی سی (HSBC) و استاندارد چارترد (Standard Chartered) در نقل و انتقال مشکوک پول منتشر شد، ارزش سهام این بانک‌ها کاهش یافت.

براساس گزارشی که درباره عملکرد دو دهه اخیر بانک‌های بزرگ انگلیس منتشر شده، حدود دو تریلیون دلار، معادل یک تریلیارد و ۵۵۰ میلیارد پوند، از طریق این بانک‌ها و سامانه مالی آمریکا، پولشویی شده است.

به نوشته روزنامه گاردین، در پی افشای نقش این بانک‌ها در پولشویی، امروز صبح ارزش سهام بانک بارکلیز ۴ درصد و ارزش سهام بانک‌های اچ اس بی سی و استاندارد چارترد نیز ۳ درصد در بازار سهام لندن کم شد.

به گزارش برخی رسانه‌های انگلیس، بیش از دو هزار سند به دست خبرنگاران افتاده که براساس آن ها، انگلیس در مرکز پولشویی جهان قرار داشته است.

شماری از بانک‌های انگلیس، حتی پس از این که درباره مشکوک بودن صاحبان حساب‌های بانکی و نقل و انتقالات مالی، گزارش‌هایی دریافت کرده و از تحریم بودن صاحبان حساب‌ها در آمریکا آگاهی داشته اند، به فعالیت‌های خود ادامه داده اند.

روزنامه ایندیپندنت نوشت این اسناد فعالیت بانک‌های انگلیس را از سال ۱۹۹۹ تا ۲۰۱۷ میلادی در بر می‌گیرد که در یکی از آن ها، فعالیت‌های پاول مانافورت (Paul Manafort)، متخصص راهبردهای سیاسی گزارش شده است که در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سال ۲۰۱۶ میلادی، ماه‌ها در ستاد انتخاباتی دونالد ترامپ کار می‌کرد.

وی پس از افشای روابطش با ویکتور یانوکوویچ، رئیس جمهور پیشین اوکراین و نیز برملا شدن کارهای خلافش در زمینه کلاهبرداری و فرار از پرداخت مالیات، از همکاری با ترامپ کناره گرفت.

ارانیکو


١٤:٠٠ - 1399/07/01    /    شماره : ٥٩٢١    /    تعداد نمایش : ٤٦٣