چاپ        ارسال به دوست

تحریم‌ها برنمی‌گردد

در آستانه فرارسیدن موعدی که ایالات‌متحده مدعی است مکانیزم موسوم به ماشه را فعال و همه تحریم‌های پیشین شورای امنیت علیه ایران را اعمال می‌کند، سه قدرت اروپایی بریتانیا، فرانسه و آلمان در نامه‌ای به این شورا، هرگونه تصمیم یا اقدام در راستای بازگرداندن تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران را فاقد «اثر قانونی» توصیف کرده‌اند. تروئیکای اروپایی در این نامه که روز جمعه به شورای امنیت ارسال شد، تاکید کرده‌اند که «تعلیق» تحریم‌ها علیه ایران در چارچوب توافق هسته‌ای بعد از ۲۰ سپتامبر ادامه خواهد یافت. این سه کشور همچنین افزوده‌اند که همچنان به برجام پایبند خواهند بود. مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا پیش‌تر اعلام کرده بود که واشنگتن فرآیند ۳۰ روزه بازگرداندن تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران را کلید زده و این تحریم‌ها از بامداد ۲۰ سپتامبر امروز (یکشنبه) به وقت تهران به طور اتوماتیک بازخواهند گشت. این در شرایطی است که اروپا، چین و روسیه بر این باورند که با توجه به خروج آمریکا از برجام، این کشور حق استفاده از مکانیزم موسوم به ماشه را ندارد.

تروئیکای اروپایی روز جمعه ۲۸ شهریور در نامه‌ای به رئیس شورای امنیت اعلام کردند که تعلیق تحریم‌ها علیه ایران در چارچوب برجام، بعد از تاریخ ۲۰ سپتامبر ادامه خواهد یافت. این اقدام در شرایطی صورت می‌گیرد که روز پنج‌شنبه وزیرخارجه آمریکا ادعا کرده بود که کلیه تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران که بر مبنای قطعنامه ۲۲۳۱ لغو شده بودند، بامداد یکشنبه به وقت ایران به‌طور اتوماتیک بازمی‌گردند. این در حالی است که محمدجواد ظریف نیز اعلام داشته در این تاریخ یعنی ۲۰ سپتامبر هیچ اتفاق جدیدی نمی‌افتد. در همین ارتباط، بریتانیا، آلمان و فرانسه تاکید کرده‌اند، هرگونه تصمیم یا اقدام در راستای بازگرداندن تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران، فاقد «اثر قانونی» است. خبرگزاری رویترز می‌گوید نسخه‌ای از نامه این سه کشور اروپایی حاضر در برجام را رویت کرده است. آمریکا در اردیبهشت سال ۱۳۹۷ از برجام خارج شد و تمامی تحریم‌های تعلیق شده خود را علیه ایران بازگرداند. اما سه کشور اروپایی به همراه روسیه و چین همچنان به توافق هسته‌ای با ایران پایبند مانده‌اند. نمایندگان بریتانیا، فرانسه و آلمان در سازمان ملل در ادامه این نامه گفته‌اند: ما تلاشی بی‌وقفه برای حفظ توافق هسته‌ای داشته‌ایم و همچنان به آن پایبند هستیم.

این سه کشور اروپایی تاکید کرده‌اند که همچنان به «اجرای کامل» قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت که سال ۱۳۹۴ در پیوند با توافق هسته‌ای ایران و ۶ قدرت جهانی تصویب شد، پایبند هستند. در بخشی از این نامه آمده است: «هرگونه اقدام با هدف بازگرداندن قطعنامه‌های ۱۶۹۶ (مصوب ۲۰۰۶)، ۱۷۳۷ (مصوب ۲۰۰۶)، ۱۷۴۷ (مصوب ۲۰۰۷)، ۱۸۰۳ (مصوب ۲۰۰۸)، ۱۸۴ (مصوب ۲۰۰۸) و ۱۹۲۹ (مصوب ۲۰۱۰) فاقد تاثیر قانونی خواهند بود

پیش‌تر مایک پمپئو وزیرخارجه آمریکا گفته بود که بازگرداندن تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران بخشی از مسوولیت آمریکا در قبال صلح در خاورمیانه است. پمپئو ششم شهریور اعلام کرد که ایالات‌متحده فرآیند ۳۰ روزه‌ بازگرداندن کامل تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران را کلید زد و این تحریم‌ها از نیمه‌شب ۲۰ سپتامبر (یکشنبه) به وقت گرینویچ به‌طور خودکار بازمی‌گردند. دولت آمریکا همچنین تاکید کرده که تحریم تسلیحاتی ایران دیگر از اواسط ماه اکتبر تمام نمی‌شود و پابرجا خواهد ماند. تحریم تسلیحاتی علیه ایران قرار است ۲۷ مهرماه امسال به پایان برسد. الیوت آبرامز، نماینده ویژه ایران در دولت آمریکا گفته تمامی تحریم‌های ایران بار دیگر اجرایی خواهند شد. این اقدام آمریکا ممکن است به انزوای دیپلماتیک بیشتر این کشور منجر شود.

در واکنش به این اظهارات، محمدجواد ظریف، وزیرخارجه ایران پنج‌شنبه شب در توییتی خطاب به همتای آمریکایی خود نوشت: «پمپئو! بازهم اشتباه می‌کنی. هیچ اتفاق جدیدی در ۲۰ سپتامبر رخ نمی‌دهد. کافی است قطعنامه ۲۲۳۱ را بخوانی. حتی بولتون که رئیست را قانع کرده بود تا به تو دستور دهد «به مشارکت آمریکا در برجام خاتمه دهی» این قطعنامه را خوانده بود. به تعبیر بولتون: فرآیند «ساده»، خودکار یا سریع نیست، بلکه به‌صورت تعمدی، «پیچیده و طولانی‌مدت» طراحی شده است.

دنیای اقتصاد


١٣:٤٣ - 1399/06/30    /    شماره : ٥٩١٥    /    تعداد نمایش : ٣٩٦