چاپ        ارسال به دوست

ایرادهای شورای نگهبان بر لایحه حذف چهار صفر از نظام پولی برطرف شد

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس از رفع ایرادات شورای نگهبان بر لایحه حذف چهار صفر از نظام پولی و لایحه اصلاح قانون پولی و بانکی کشور در جلسه امروز کمیسیون خبر داد.
مهدی طغیانی با تشریح جلسه امروز یکشنبه کمیسیون اقتصادی مجلس از بررسی «لایحه مالیات بر ارزش افزوده اعاده شده از شورای نگهبان(۲)» و «لایحه اصلاح قانون پولی و بانکی کشور اعاده شده از شورای نگهبان» خبر داد.
او اظهارداشت: تقریبا تمامی ایرادات شورای نگهبان بر لایحه مالیات بر ارزش افزوده بررسی و برطرف شد که این موضوع در جلسات بعدی به جمع‌بندی می‌رسد.
براساس قانون پس از اخذ مالیات بر ارزش ‌افزوده، باید اعتبار حاصله با توجه به شاخص جمعیت میان شهرها و روستاها توزیع شود اما شورای نگهبان معتقد است این فرایند عادلانه نیست و عدالت ایجاب می‌کند مباحثی همچون «توسعه نیافتگی» نیز مدنظر قرار گیرد چراکه ممکن است یک منطقه جمعیت کمتر یا عقب‌ماندگی بیشتری داشته باشد بنابراین باید با توجه به این مولفه‌ها، اعتبارات حاصل از اخذ مالیات بر ارزش افزوده میان مناطق مختلف توزیع شود که مقرر شد مرکز پژوهش‌ها موضوع را بررسی کند.
وی بررسی لایحه اصلاح قانون پولی و بانکی کشور را دیگر دستور کار مجلس عنوان و گفت: نرخ تسعیر پول حذف چهار صفر (تغییر واحد پول از ریال به تومان) براساس تعهدات ارزی و ذخایر کشور و مبادلات بین‌المللی تعیین خواهد شد.
سخنگوی کمیسیون اقتصادی یادآورشد: همچنین «عبارت صندوق بین‌المللی پول» در تعهدات آمده بود که مورد ایراد شورای نگهبان قرار گرفت به همین دلیل مسئولان بانک مرکزی گفتند؛ می‌توان این عبارت را بدون ایجاد مشکلی حذف کرد.
ایرنا


١٢:٥٩ - 1399/06/24    /    شماره : ٥٨٩٨    /    تعداد نمایش : ٣٩٦