چاپ        ارسال به دوست

سه پروژه بزرگ نظام بانکی در سال ۹۹

پرداخت تسهیلات به کسب‌وکارهای آسیب دیده از کرونا، وام ودیعه مسکن و وام به دارندگان سهام عدالت سه پروژه بزرگ نظام بانکی در سال ۹۹ است.

در حال حاضر بانک‌ها درگیر سه پروژه مهم پرداخت تسهیلات به کسب‌وکارهای آسیب دیده از کرونا، وام ودیعه مسکن و اعطای کارت اعتباری به پشتوانه سهام عدالت به دارندگان این سهام هستند که این سه پروژه مسائل جاری کشور هستند.

تعداد بسیار زیادی از هموطنان مشمول این تسهیلات هستند و به ویژه در صورتی که کسب‌وکارهای آسیب دیده از کرونا این تسهیلات را دریافت کنند و این تسهیلات وارد چرخه اقتصادی کشور شود، گردش مالی بنگاه‌ها بهتر خواهد شد.

پروژه دیگر اعطای کارت اعتباری به پشتوانه سهام عدالت است؛ دارندگان این سهام می‌توانند به پشتوانه بخشی از سهام عدالت خود که توسط شرکت سپرده‌گذاری مرکزی آزاد می‌شود، تسهیلات دریافت کنند. این موضوع باعث می‌شود تا دارندگان سهام عدالت به جای فروش سهام برای تامین نیازهای خود در شرایطی که بازار رو به رشد است، از تسهیلات بهره‌مند شوند.

بانک‌ها در زمینه فروش سهام عدالت تنها عامل خدمات هستند. شرکت سمات فایلی را در اختیار بانک‌ها قرار می‌دهند که شامل مشمولین سهام عدالت و دارندگانی است  که قصد دارند سهام خود را بفروشند. سپس به کارگزاری بانک‌ها اعلام می‌کنند که چه سهم‌هایی باید فروخته شود و نه نامی به بانک‌ها داده می‌شود و نه بانک‌ها می‌دانند که این سهام متعلق به چه فردی است.

شرکت سمات تنها به کارگزاری بانک‌ها اعلام می‌کند که در هر روز چه تعداد از سهام کدام یک از شرکت‌های مشمول سهام عدالت فروخته شود و سپس مبلغ سهام فروخته شده به این شرکت اعلام می‌شود و آنها به حساب دارندگان سهام مبلغ قابل تخصیص را واریز می‌کنند.

بانک‌ها اساسا نقشی در تخصیص مبلغ به دارندگان سهام عدالت ندارند و نمی‌دانند هر فرد چه میزان سهام دارد یا مالک سهام چه شرکت‌هایی است. با این حال در جلسه مدیران بانک‌ها با شرکت سمات قرار شد این روند تسریع شود.

ایلنا


١٤:٠٦ - 1399/05/26    /    شماره : ٥٧٣٨    /    تعداد نمایش : ٦٦٠