چاپ        ارسال به دوست

تشکیل کارگروه توسعه همکاری‌های ایران و اوراسیا

رئیس سازمان توسعه تجارت از تشکیل سه کارگروه جدید در راستای توسعه همکاری‌های ایران و اوراسیا خبر داد.
حمید زادبوم اظهار داشت: طبق این پروتکل که شامل نتیجه مذاکرات صورت گرفته در جلسه گذشته است، طرفین بر تشکیل سه کارگروه جدید در زمینه همکاری گمرکی، اقدامات فنی (استانداردها) و اقدامات بهداشتی و بهداشت گیاهی در چارچوب موافقتنامه فیمابین توافق کردند.
نشستهای این کارگروه‌ها پس از تعیین دستورکار، در آینده نزدیک بین نمایندگان دستگاه‌های ذیربط کشورمان و اتحادیه اقتصادی اوراسیا و کشورهای عضو برگزار خواهد شد و در خصوص موضوعات تخصصی هر یک از حوزه‌ها بحث و تبادل نظر صورت خواهد گرفت.
معاون وزیر و رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران بیان داشت: در این پروتکل همچنین پیشنهادات ایران در خصوص تشکیل کارگروه بانکی و کارگروه حمل و نقل و ترانزیت و همکاری در زمینه‌های سرمایه گذاری، تهاتر و مناطق آزد تجاری درج شد و مقرر گردید اتحادیه اقتصادی اوراسیا پس از بررسی پاسخ ارائه دهد، ضمن اینکه امکان برگزاری جلسات مشورتی جداگانه برای تشکیل این کارگروه‌ها و زمینه‌های همکاری وجود دارد.
موافقتنامه موقت برای تشکیل منطقه تجارت آزاد میان ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا پس از حدود ۲ سال مذاکره در اردیبهشت ۱۳۹۷ میان ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا شامل پنج عضو روسیه، قزاقستان، قرقیزستان، ارمنستان و بلاروس، امضا و از پنجم آبان ۱۳۹۸ اجرایی شد. قرار است این موافقتنامه پس از سه سال و با انجام مذاکرات مربوط بین طرفین، به موافقتنامه تجارت آزاد تبدیل شود.
مهر


١٤:٤٥ - 1399/04/30    /    شماره : ٥٦٣٦    /    تعداد نمایش : ١٠٩٢