چاپ        ارسال به دوست

تامین بودجه ۹۸ از وصول مالیاتی پس از بخشودگی جرائم

مسعود مصلحی مدیرکل دفتر خدمات مودیان سازمان امور مالیاتی در برنامه تیتر امشب در خصوص بخشودگی جرائم مالیاتی تصریح کرد: رییس سازمان مالیاتی سال گذشته بخشنامه ای ابلاغ کرد که به موجب آن اگر مودیان تا پایان مهر اصل مالیات غیر بخشش را پرداخت می کردند صد درصد جرایم دیرکرد آن بخشیده می شد.
او افزود: استقبال خوبی از این بخشنامه صورت گرفت و نتایج خوبی را هم به همراه داشت به طوری که وصول مالیاتی ناشی از این طرح، بودجه ۹۸ را تامین کرد و مودیان هم رضایتمندی از بخشودگی جرایم داشتند.
سازمان مالیات در تاریخ ۹۹/۳/۲۰ بخشنامه ای مجدد برای بخشودگی جرایم مالیاتی در شرایط کرونایی کشور داشت که طبق ۳ زمان بندی میزان بخشودگی مالیاتی مشخص شده است.
در یک بند از بخشنامه بخشودگی جرایم مالیاتی آمده است چنانچه مودیان مالیات خود را تا پایان تیر ۹۹ پرداخت کنند از بخشودگی صد در صدی بهره مند می شوند.
در این بخشنامه برای اصنافی که از کرونا آسیب دیده اند مهلت پرداخت دو برابری و بخشودگی صد درصدی جرائم در نظر گرفته شده است.
او با بیان این که مودیان باید درخواست بخشودگی جرایم را به اداره امور مالیاتی ذی ربط بدهند گفت: مؤدیان ضرورتی به تهیه و تنظیم فرم بخشودگی جرایم ندارند و صرفا با دستور رئیس امور مالیاتی ذی ربط می‌توانند از بخشودگی جرائم بهره‌مند شوند.
این مقام مسئول در پاسخ به این نکته که با بخشودگی جرائم، در حق مودیان خوش حساب اجحاف می شود گفت: رویکرد سازمان امور مالیاتی فقط استفاده از جرائم برای بازدارندگی و ترویج تمکین مالیاتی است. به دنبال اخذ جریمه نیستیم بلکه می خواهیم شرایطی فراهم شود تا مودیان مالیاتی اظهارنامه ای بدهند که شفاف باشد و با بانک های اطلاعاتی ما مطابقت داشته باشد تا بدون بازرسی برگه مالیات برای آنها صادر شود.
برای مودیان مالیاتی خوش حساب هم امتیازات تشویقی در نظر گرفته شود
در ادامه محمود تولایی رئیس کمیسیون مالیات اتاق بازرگانی نیز با استقبال از بخشنامه سازمان امور مالیاتی گفت: تمام کسب و کار‌ها آسیب دیده از کرونا در این ده رسته که در بخشنامه آمده نیستند. ما پیشنهاد دادیم برای واحدهایی که به خاطر کرونا دچار مشکل بودند یا استمهال مالیاتی در نظر گرفته شود و یا در چند ماه سال ۹۹ مالیات از آن ها گرفته نشود چون درآمدی در این مدت نداشته اند.
باشگاه خبرنگاران جوان


١٤:٣٨ - 1399/04/02    /    شماره : ٥٢٧١    /    تعداد نمایش : ١٩٩