چاپ        ارسال به دوست

پرداخت ۹۰۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات بانکی در سال گذشته

وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: سال گذشته بیش از ۹۰۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات توسط نظام بانکی پرداخت شده که ۳۰۰ هزار میلیارد تومان آن مربوط به تسهیلات جدید و بقیه بابت رد دیون و امهال مطالبات بوده است.

فرهاد دژپسند با بیان اینکه بانک ها در پی عر ضه دارایی‌های مازاد خود هستند، افزود: ظرفیت نظام بانکی ما محدود است لذا باید کارکردهایش تغییر کند.

بانک‌ها برای اینکه مشکلی برای تولید و بخش خصوصی به وجود نیاید، این تسهیلات را امهال کرده‌اند و در قالب تسهیلات جدید ثبت کرده‌اند.

تامین مالی ثابت باید از طریق بازار سرمایه باشد، همچنین تامین مالی بنگاه های بزرگ باید از طریق بازار سرمایه صورت گیرد.

در صورت تامین مالی از بانک توسط شرکت‌های بزرگ، حق بنگاه‌های کوچک تضییع می‌شود.

وی با بیان اینکه قرار نیست بازار سرمایه جایگزین بازار پول شود، اضافه کرد: بانک‌ها معوقات زیادی دارند و اگر رقم ۶۰۰ هزار میلیارد تومانی تمدید تسهیلات که اشاره شد، نباشد قدرت تسهیلات‌دهی بانک‌ها افزایش خواهد یافت.

وزیر اقتصاد با اشاره به سیاست‌های مالیاتی دولت برای حمایت از رشد اقتصادی گفت: امسال قصد داریم هزار هزار میلیارد تومان تامین مالی داشته باشیم که باید ۵۰ درصد آن از بازار سرمایه تامین شود.

در صورتی که مودیان مالیاتی، مالیات سال بعد را زودتر پرداخت کنند به ازای هر ماه ۱.۵ درصد پاداش مالیاتی دریافت خواهند کرد که در مجموع یک سال، میزان آن از سود بانکی هم بیشتر است.

افزایش درآمدهای مالیاتی به معنای افرایش فشار به مودیان خوش حساب نیست. وی با تاکید بر لزوم تقویت حضور بخش خصوصی در اقتصاد گفت: برای تحقق اهداف مورد نظر، دولت به تنهایی قادر به فعالیت نیست، برای دستیابی به توسعه پایدار و رشد اقتصادی مداوم باید میدان به بخش خصوصی سپرده شود.

دژپسند با بیان اینکه بخش خصوصی یار دوازدهم اقتصاد نبوده بلکه بازیگر اصلی است، اظهار داشت: ما باید به رشد اقتصادی و رفاه بیشتر برای مردم برسیم. در سال‌های گذشته به دلیل وجود درآمدهای سرشار نفتی، از آن برای جبران شکاف سرمایه و همچنین انباشت سرمایه استفاده می‌کردیم؛ بانک‌ها نیز سهم اصلی را در سرمایه‌گذاری برای رشد اقتصادی بر عهده داشتند. اکنون باید همه توان خود را برای رشد سرمایه‌گذاری صرف کنیم و از تکنولوژی‌های سطح پایین رهایی یابیم. سهم ایران از نظر جمعیت و مساحت در دنیا بالای یک درصد است، بنابراین باید سهم کشورمان از اقتصاد جهانی کمتر از نیم درصد باشد.

برای تحقق این اهداف باید قوانین مزاحم بخش خصوصی حذف شده و روند تامین مالی تسهیل شود.

وزیر اقتصاد با اشاره به تلاش برای بهبود فضای کسب و کار گفت: قواعدی که دولت وضع می کند نباید دست و پا گیر باشد، بر این اساس در جلسات دولت تلاش می‌کنیم که زمان صدور مجوز ها کاهش یابد. او با تاکید بر لزوم استفاده از ظرفیت‌های بازار سرمایه برای تامین مالی گفت: ابزارهای متعددی در بازار سرمایه شکل گرفته که شرکت‌های بزرگ می‌توانند از آن برای تامین مالی استفاده کنند، البته قرار نیست که بازار سرمایه جایگزین بازار پول باشد شود.

دژپسند با اشاره به طرح ادعاهای مربوط به کسری بودجه ۱۴۰ هزار میلیارد تومانی گفت: این موضوع، قطعی نیست بلکه پیش از این اعلام کردیم که برآورد شده است که می‌تواند چنین کسری بودجه‌ای رخ دهد.

وی با اشاره به تامین ۹۰ درصد منابع بودجه توسط وزارت اقتصاد گفت: برای تامین بودجه حاضر نیستیم اقدام به اعمال فشار از طریق افزایش مالیات کنیم.

وزیر اقتصاد با بیان اینکه افزایش درآمدهای مالیاتی به معنای افزایش فشار به مودیان خوش حساب نیست، گفت: از طریق طرح بخشودگی معوقات مالیاتی ۱۰ هزار میلیارد تومان به درآمدهای دولتی کمک کردیم اما ۲۰ هزار میلیارد تومان به سود بخش خصوصی شد. مالیات فقط ابزاری برای تامین مالی نیست، بلکه از آن به عنوان ابزاری برای رشد اقتصادی استفاده می‌کنیم. شرکت‌هایی که در سال ۹۹ بتوانند در بورس پذیرش شوند فقط مالیات سال آخر از آن ها اخذ می‌شود و مباحث مالیاتی مربوط به سال‌های گذشته مورد بررسی قرار نمی‌گیرد.

وزیر اقتصاد همچنین به حذف قوانین مزاحم گمرک اشاره کرد و اظهار داشت: ما در حال تبدیل نظارت پیشینی به نظارت پسینی هستیم و بر این اساس کارکرد نوار سبز در گمرک افزایش یافته و تا پایان امسال نیز از گمرک هوشمند رونمایی خواهیم کرد.

ایرنا


١١:٤١ - 1399/03/27    /    شماره : ٥٢٥٩    /    تعداد نمایش : ١١١٧