چاپ        ارسال به دوست

سیگنال های مثبت بهبود وضعیت اقتصادی

رییس کل بانک مرکزی با تأکید بر تأمین ارز برای واردات کالاهای اساسی، دارو و مواد اولیه از طریق روشهای مختلف چهارگانه اعلامی بانک مرکزی، اعلام کرد شرایط به وضعیت عادی برگشته و بیش از ۴.۵میلیارد دلار برای واردات تأمین شده است.
عبدالناصر همتی در تازه‌ترین یادداشت اینستاگرامی نوشت: در اواسط اردیبهشت ماه، اعلام کردم «شرایط دشوار است، لیکن، روند درحال بهبود بوده و قابل مدیریت و ثبات نیز قابل اعاده است». امروز و بعد از ۲۰ روز از آن نوشته، تأیید و تأکید می‌کنم:
۱ ــ در بخش تأمین ارز، برای واردات کالاهای اساسی، دارو و مواد اولیه و ضروری کشور، ازطریق روشهای مختلف چهارگانه اعلامی بانک مرکزی، شرایط به وضعیت عادی خود برگشته است.
به‌طوری که در این مدت بیش از ۴/۵ میلیارد دلار برای انجام واردات تأمین شده است، طبعاً، بازار از شرایط ایجادشده در سامانه نیما و دیگر روشهای تأمین ارز و نیز اقدامات در دست اجرا، به‌تدریج متأثر خواهد شد.
۲ ــ در بخش ریال، برای تأمین کسری بودجه در دو مرحله حراج اوراق بدهی دولت، ۱۰٫۰۰۰ میلیارد تومان با نرخ سود سالانه ۱۵درصد به فروش رفت، با این اقدام بدون افزایش پایه پولی، و با استفاده از نقدینگی موجود، بودجه دولت تأمین مالی شد. در هفته‌های آینده این حراج‌ها ادامه خواهد داشت.
۳ ــ شاخص بهای تولیدکننده در اردیبهشت ماه، درمقایسه با ماه پیش از آن، ۰.۹ درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۱۶ درصد رشد داشته است، این یک شاخص پیش‌نگر تورم است و نشان از کاهش شتاب تورم دارد. بانک مرکزی مصمم به سازوکار هدف‌گذاری تورمی است، لذا، سیاستهای پولی متناسب با آن را اعمال خواهد کرد.
روابط عمومی بانک مرکزی


١٣:٠١ - 1399/03/20    /    شماره : ٥٢٣٧    /    تعداد نمایش : ١٠٦٠