چاپ        ارسال به دوست

تورم ۳۲٫۲ درصد شد

نرخ تورم سالانه درفروردین ۹۹ با کاهش‌ ۲.۶ درصدی به ۳۲.۲ درصد رسیده است.
تازه‌ترین اعلام مرکز آمار از وضعیت تورم در اولین ماه سال جاری نشان می‌دهد که نرخ تورم سالانه فروردین ماه ١٣٩٩ برای خانوارهای کشور به ٣٢.٢ درصد رسیده که نسبت به ماه قبل، ٢.٦ واحد درصد کاهش دارد.
این در حالی است که نرخ تورم سالانه برای خانوارهای شهری ٣١.٩ درصد است  که نسبت به ماه قبل ٢.٥ واحد درصد کاهش دارد. همچنین این نرخ برای خانوارهای روستایی ٣٣.٩ درصد بوده که نسبت به ماه قبل ٣.٤ واحد درصد کاهش داشته است.
اما نرخ تورم نقطه‌ای در فروردین به  ١٩.٨ درصد رسیده است؛ یعنی خانوارهای کشور به طور میانگین ١٩.٨ درصد بیشتر از فروردین ١٣٩٨ برای خرید یک «مجموعه کالاها و خدمات یکسان» هزینه کرده ¬اند.
نرخ تورم نقطه‌ای فروردین ماه ١٣٩٩ در مقایسه با ماه قبل ٢.٢ واحد درصد کاهش یافته است. نرخ تورم نقطه‌ای گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی ها و دخانیات» با کاهش ٣.٩ واحد درصدی به ١٠.٧ درصد و گروه «کالاهای غیر خوراکی و خدمات» با کاهش ١.٠ واحد درصدی به ٢٤.٧ درصد رسیده است.
این در حالی است که نرخ تورم نقطه‌ای برای خانوارهای شهری ٢٠.٢ درصد است که نسبت به ماه قبل ٢.٠ واحد درصد کاهش داشته است. همچنین این نرخ برای خانوارهای روستایی ١٨.١ درصد بوده که نسبت به ماه قبل ٣.٠ واحد درصد کاهش دارد.
نرخ تورم ماهانه فروردین ١٣٩٩ نیز به ٢.١ درصد رسیده که در مقایسه با همین اطلاع در ماه قبل، ٠.٦ واحد درصد افزایش داشته است. تورم ماهانه برای گروه‌های عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» و «کالاهای غیر خوراکی و خدمات» به ترتیب ٥.١ درصد و ٠.٨ درصد بوده است.
این در حالی است که نرخ تورم ماهانه برای خانوارهای شهری ٢.٠ درصد می‌باشد که نسبت به ماه قبل، ٠.٦ واحد درصد افزایش داشته است. هم‌چنین این نرخ برای خانوارهای روستایی ٣.١ درصد بوده که نسبت به ماه قبل ١.٣ واحد درصد افزایش داشته است.
در گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به گروه «میوه و خشکبار» (لیمو شیرین، لیمو ترش، سیب، پرتقال)، گروه «سبزیجات» (گوجه فرنگی، سیب زمینی و حبوبات) و گروه «قند و شکر و شیرینی» (قند، شکر) می‌باشد. در گروه عمده «کالاهای غیر خوراکی و خدمات» گروه «کالاها و خدمات متفرقه» (حق بیمه اتومبیل سواری، طلای ١٨ عیار) بیشترین افزایش قیمت را نسبت به ماه قبل داشته‌اند.
هم‌چنین گروه «گوشت قرمز، سفید و فرآورده آنها» (گوشت مرغ) نسبت به ماه قبل، کاهش قیمت داشته است.
دامنه تغییرات نرخ تورم سالانه در فروردین ماه ١٣٩٩ برای دهک‌های مختلف هزینه‌ای از ٣٠,٨ درصد برای دهک اول تا ٣٤.٢ درصد برای دهک دهم است.


١٣:١٨ - 1399/02/02    /    شماره : ٥١١٣    /    تعداد نمایش : ١٧٧