چاپ        ارسال به دوست

حل مشکل انتقال پول با تاسیس شعب بانک‌های افغانستانی در چابهار

رییس اتاق بازرگانی مشترک ایران و افغانستان می‌گوید در صورتی که بانک‌های افغانستانی در منطقه آزاد چابهار مجوز تاسیس شعبه دریافت کنند، بخش بزرگی از مشکلات نقل و انتقال پول به این کشور حل خواهد شد.

سیدحسین سلیمی درباره درخواست برخی از بانک‌های افغانستانی برای تاسیس شعبه در منطقه آزاد چابهار به دلیل معافیت این بندر از تحریم‌های آمریکا اظهار داشت: طی چند ماه گذشته و بعد از آنکه آرین بانک تحریم شد، یکی از بانک‌های افغانستان برای حضور در منطقه آزاد چابهار و تاسیس شعبه درخواست داشت که در صورت موافقت و انجام این کار، بخش بزرگی از مشکلات نقل و انتقالات پول حل خواهد شد.

وی ادامه داد: در حال حاضر هر تراکنشی مربوط به منطقه آزاد چابهار که مربوط به افغانستان باشد، از تحریم‌های آمریکا معاف است. رییس اتاق مشترک بازرگانی ایران و افغانستان اظهار داشت: در حال حاضر ولی ما برای تجارت با افغانستان و واردات و صادرات با این کشور دچار مشکل هستیم و نقل و انتقال پول به سختی انجام می‌شود. در صورتی که هر بانکی مجوز فعالیت به دست آورد، تجارت و نقل و انتقال پول بین دو کشور تسهیل خواهد شد.

پیش از این غلامرضا پناه معاون اقتصادی و سرمایه‌گذاری سازمان منطقه آزاد چابهار اعلام کرده بود که سه بانک افغانستان خواستار تاسیس شعبه در این منطقه شده‌اند. سلیمی در خصوص باز بودن مرزها بین ایران و افغانستان به دلیل شیوع ویروس کرونا نیز گفت: طبق اعلام مقامات رسمی دو کشور، مرزها تقریبا بسته است، ولی گویا تصمیم بر آن است که درباره مجوز تردد کامیون‌ها از مرز دوقارون تصمیم‌گیری شود.

عضو اتاق بازرگانی تصریح کرد: با این حال هم ورود و هم خروج اتباع ایرانی و افغانستانی از مرزهای دو کشور ممنوع است و ترددی انجام نمی‌شود.

ایبنا


١٢:١٤ - 1398/12/11    /    شماره : ٥٠١٣    /    تعداد نمایش : ٩٦٩