چاپ        ارسال به دوست

تصمیم جدید بانک مرکزی برای گواهی سپرده

از دوشنبه هفته آینده اوراق گواهی سپرده سررسید می‌شوند و طبق اعلام بانک مرکزی، دارندگان این اوراق می‌توانند این اوراق را با نرخ سود ۱۸ درصد تمدید کنند.
دارندگان اوراق گواهی سپرده‌ای که اوراق خود را در سال ۹۶ خریده‌اند، سال ۹۷ با نرخ سود ۱۸ درصد تمدید کرذه‌اند و سررسید آن از روز دوشنبه ۲۸ بهمن ماه آغاز می‌شود، طبق اعلام روابط عمومی بانک مرکزی می‌توانند از هفته آینده اوراق خود را با نرخ سود ۱۸ درصد تمدید کنند.
در حالی که شورای پول و اعتبار در شهریور ماه سال ۹۶ نرخ سود بانکی را برای بلندمدت ۱۵ درصد و کوتاه‌مدت ۱۰ درصد تصویب کرد، اما در کمتر از شش ماه پس از این مصوبه بانک مرکزی در ماه‌های بهمن و اسفند دو سال پیش به مدت دو هفته اوراق گواهی سپرده یک ساله با نرخ سود ۲۰ درصد در بانک‌ها به مردم فروخت.
روزنامه ایران سال گذشته در آستانه سررسید شدن این اوراق گزارش داد، نتیجه سیاست سال ۹۶ بانک مرکزی این شد که در مجموع ۲۴۰ هزار میلیارد تومان در قالب طرح فروش گواهی سپرده ریالی از دست مردم جمع‌آوری و به خزانه بانک‌ها منتقل شد.
در سال ۹۷ پیش از این که بانک مرکزی تصمیم خود را در خصوص این اوراق اعلام کند، پویا ناظران، اقتصاددان در یادداشتی تلگرامی به این موضوع پرداخت. پیش‌بینی وی از تصمیم بانک مرکزی این بود که در نهایت بانک ‌مرکزی سود ۱۸ درصدی را تا جایی افزایش دهد که همه این ۲۴۰ هزار میلیارد تومان را دوباره در بانک‌ها قفل کند. اما اعتقاد وی بر این بود که البته این کار فقط مشکل را یک سال عقب می‌اندازد.
این گواهی سپرده در اسفند ماه سال ۹۷ در سیستم بانکی سررسید شدند. بانک مرکزی این گواهی سپرده‌ها را با سود ۱۸ درصد تمدید کرد ولی پس از پایان دوره ۱۰ روزه تمدید بانک مرکزی هیچ گزارش دقیقی از حجم تمدید شده‌ها منتشر نکرد.
روابط عمومی بانک مرکزی در خصوص گواهی سپرده‌ای که از روز ۲۸ بهمن ماه امسال سررسید می‌شوند به تجارت‌نیوز گفت: نرخ سود این گواهی سپرده برای امسال نیز ۱۸ درصد است و دارندگان این گواهی‌ها می‌توانند اوراق جدید را با همان نرخ سود سال گذشته بگیرند.
نرخ سود ۲۰ درصدی که در سال ۹۶ برای اوراق گواهی سپرده در نظر گرفته شده، تنها در ۱۰ روز بود که به منظور مدیریت بازار ارز اجرا شد.
گسترش‌نیوز


١٣:٤٣ - 1398/11/20    /    شماره : ٤٩٧٤    /    تعداد نمایش : ١٠٣٨