چاپ        ارسال به دوست

فروش ۲ هزار میلیارد تومان اوراق برای تامین نقدینگی

دبیر انجمن قطعه‌سازان در خصوص تزریق نقدینگی به قطعه‌سازان و مصوبه شورای پول و اعتبار گفت: هیات دولت تزریق 10 هزار میلیارد تومان به صنعت خودرو را مصوب کرد و قرار شد این مساله در شورای پول و اعتبار تصویب شود.

ما به عنوان نماینده قطعه‌سازان در جلسه‌ای که با حضور وزیر نمایندگان بانک مرکزی و اعضای کمیسیون صنایع در مجلس شورای اسلامی برگزار شد شرکت کردیم و در همان جا صورت جلسه‌ای تنظیم شد که با توجه به شرایط اقتصادی بایستی به صورت فوری مبلغ 10 هزار میلیارد تومان نقدینگی به زنجیره خودروسازی در قالب تسهیلات پرداخت شود که برای قانونی شدن این موضوع نیاز به مصوبه شورای پول و اعتبار است.

با وجود آنکه همه حاضرین در جلسه این مبلغ را تایید کرده بودند اما در شورای پول و اعتبار این عدد به هفت هزار میلیارد تومان رسید که آ‌نجا نیز مقرر شد پنج هزار میلیارد تومان آن را به خودروسازها بدهند (2.5 میلیارد سایپا و 2.5 میلیارد ایران خودرو) که آ‌نها نیز این مبلغ را به قطعه‌سازان پرداخت کنند و دو هزار میلیارد تومان با قیمانده نیز به صورت فروش اوراق و جذب نقدینگی از بازار سرمایه تامین شود.

با وجود این مصوبه اما هنوز پرداخت پنج هزار میلیارد تومان اجرایی نشده هر چند که شورا شروطی را برای خودروسازها قرار داد که به طور مثال آ‌نها باید از ذیل ماده 141 قانون تجارت خارج شوند. اکنون با وجود آنکه کمتر از 45 روز مفید تا پایان سال باقی مانده نه پرداخت این مبلغ محقق شده و نه هیچ اتفاقی در بازار سرمایه و فروش اوراق صورت گرفته است.

محبی‌نژاد با بیان آماری از تولید خودرو در سال‌های اخیر گفت: تولید خودرو در سال 97 نسبت به سال 96 ، 38 درصد افت داشته است و 150 هزار آن در حوزه زنجیره خودروسازی تعلیق و 130 هزار نفر تعدیل شدند که سال گذشته با تزریق چهار هزار میلیارد تومان، پنج هزار نفر از افراد تعلیق شده به سر کار بازگشتند. این در حالی است که در هشت ماهه اول سال جاری نسبت به همین مدت در سال گذشته 35 درصد کاهش تولید داشتیم اما در 9 ماهه این عدد به 25 درصد رسیده است این کاهش 10 درصدی به خاطر تلاش و همت قطعه‌سازان بوده و اگر ظرف روزهای آتی این تامین نقدینگی صورت بگیرد شاید بتوانیم تا آخر سال رقمی را به ثبت برسانیم که میزان کاهش تولید خودرو نسبت به سال قبل بسیار کم باشد.

ایلنا


١٠:٣٥ - 1398/11/02    /    شماره : ٤٩٤٤    /    تعداد نمایش : ٩٩١