چاپ        ارسال به دوست

اجرای طرح گام از هفته آینده

رییس کل بانک مرکزی با اشاره به اجرایی شدن عملیات بازار باز، گفت: بازار پول با عملیات بازار باز کنترل می شود و 2 بهمن اولین حراج اوراق عملیات بازار باز را داریم .

عبدالناصر همتی گفت:هر چند بازار ارز با نوسانات همراه بود اما این بازار سر و سامان گرفته است بنابر این اعمال سیاست های پولی برای کنترل تورم قابل انجام است .

وی با بیان اینکه، الان وقت آن است که برای کنترل بازار پول اقدام کنیم و می توانیم برای کنترل تورم و هدف گذاری آن قدم برداریم ، اظهار داشت:بیشتر کشور ها کنترل نقدینگی و تورم را از طریق عملیات بازار باز انجام می دهند ما تحت تاثیر عوامل اقتصادی می توانیم تورم انتظاری را پیش بینی کنیم بنابر این می توان سود کوتاه مدت بانکی را هدف گذاری کرد و از طریق خرید و فروش اوراق خزانه داری کل کشور بر بازار پول تاثیربگذاریم.

رییس کل بانک مرکزی تصریح کرد: به هر حال این سیاست نیاز به لوازم دارد و نباید بازار اوراق کم عمق باشد اما این بازار الان کم عمق است و باید کمک کنیم که عمق آن بیشتر باشد و هنوز خرید و فروش و میزان آن کم است و بدهی ها هنوز قابل نقد شدن نیست این در حالی است که همه جای دنیا بدهی ها در بازار سرمایه خرید و فروش می شود و مواقعی نرخ این اوراق بر اقتصاد تاثیر گذار است.

رییس کل بانک مرکزی بیان داشت: یکی دیگر از لوازم این است که بانک ها از ناترازی بیرون بیایند و از طریق خرید و فروش اوراق ما می توانیم با تهیه کانال نرخ سود که حاشیه بالا و پایین دارد جهت گیری کنیم و نرخ سود هدف باید پیش بینی شود. ما تقریبا بیش از یکسال است روی این کار می کنیم و مصوبات شورای فقهی، مجلس و شورای پول و اعتبار را گرفتیم و همکاران را به کشورهای دیگر فرستادیم. افراد دوره دیدند و اساتید پاکستان را آوردیم و با بورس نیز هماهنگی شد و الان کار پرده برداری شد.

نرخ سود سپرده الان یک مقدار تعادل پیدا کرده و سود بین بانکی حدود ۱۸.۵ درصد است و سال گذشته ۲۰.۵ درصد بود و الان دو واحد درصد کاهش یافته و بالای ۲۰ درصد وجود ندارد. این سیاست یک شبه نیست و یک محصول یکساله است و ما می خواهیم اول این ابزار را همه همکاران ما کار کنند. فردا اولین حراج این اوراق را داریم و بانک ها پیشنهادات خود را به بانک مرکزی دادند و به تدریج بازار آگاهی پیدا می کند و اوراق پیش بینی شده دولت در بودجه سال آینده در بازار عرضه می شود و نرخ این اوراق نباید بی جهت در بازار بالا برود. الان نرخ حدود ۲۱.۵ درصد است و بین بانکی نیز ۱۸.۵ درصد است.

چیزی که اتفاق می افتد دولت در بازار اولیه اوراق خود را عرضه می کند. ما در این قضیه جدی هستیم و در اوج فشار رشد نقدینگی را نگاه کنید، انتظارات ابرتورم مطرح می شد اما میانگین نقدینگی را در حدود یک دهه گذشته نگه داشتیم و نگذاشتیم رشد کند. دولت الان حمایت می کند و بانک مرکزی وقتی در این زمینه مقاومت می کند به دولت و مردم کمک می کند و اجازه نمی دهیم نقدینگی بی جهت بالا برود. نسبت بدهی های دولت به GDP در کشور ما ۳۲ درصد است و در کشورهای پیشرفته تا ۲۰۰ درصد هم است و دولت در شرایط دشوار اوراق منتشر می کند و این کار را می تواند انجام دهد. بنابراین بانک های مرکزی تنها از بانک ها می تواند بخرد و خرید مستقیم از خزانه مطرح نیست.

اجازه نمی دهیم از این بابت نقدینگی و تورم لطمه بخورد و شرایط کشور دشوار است و با اقدامات صورت گرفته خیلی از مشکلات حل می شود. دولت منابع دیگری نیز برای کسب درآمد دنبال می کند.

رییس شورای پول و اعتبار با بیان اینکه ٧١ درصد تسهیلات صنعت برای تامین سرمایه در گردش بوده است، خاطرنشان کرد: این تسهیلات باید سر سال تسویه شود. در ٩ ماهه امسال ١٠ هزار میلیارد تومان برای اشتغال پایدار پرداخت شده است.

رییس کل بانک مرکزی گفت: ٩٠ درصد تامین مالی اقتصاد توسط بانک ها انجام می شود. البته برخی از بانک ها نیز تخلفاتی داشته اند که با هیات مدیره آنها برخورد کرده ایم.

در ٩ ماهه امسال ٣١.٩ میلیارد دلار صادرات و ٣١.٨ میلیارد دلار واردات داشته ایم و تراز تجاری ما ١٠٠ میلیون دلار مثبت بوده است.

ثبات نرخ ارز از نرخ آن برای من مهم تر است زیرا نوسان نرخ پدر تولید را در می آورد و وظیفه بانک مرکزی پیش بینی پذیر کردن متغیرهای کلان اقتصاد است.

همتی درباره بازگشت ارز حاصل از صادرات نیز گفت: از صادرکنندگان تشکر می کنم و تاکنون ٢٠ میلیارد دلار در سامانه نیما از ابتدای سال عرضه کرده اند و از این بازار ٣٢ میلیارد برای واردات تامین شده است.

رییس کل بانک مرکزی با بیان این که برای سال آینده و سال‌های بعد ذخایر مناسب ارزی داریم گفت : براساس رهنمودهای مقام معظم رهبری و برنامه های رییس جمهور ما باید برای این بخش «ذخایر ارزی» بشدت برنامه محور و حساس باشیم و در حال حاضر ذخایر ارزی نسبت به یک دهه گذشته بی سابقه است و در وضعیت مطلوبی قرار دارد و این ذخایر پشتوانه قوی و مستحکم بانک مرکزی است.

رییس کل بانک مرکزی درباره برنامه بانک مرکزی برای رونق تولید تصریح کرد: من این موضوع را عرض می‌کنم که برنامه کلی ما حمایت و رونق تولید است؛ از هفته آینده طرح گام به عنوان یکی از طرح‌های اتکایی مهم بانک مرکزی برای حمایت از زنجیره تامین با اعتبار ۶۰ تا ۷۰ هزار میلیارد تومان است که به تدریج به تولید کنندگان یعنی کسانی که نیاز به مواد اولیه دارند، خواهیم داد؛ از هفته آینده این طرح اجرایی می شود.

طرح پیشران را شروع کردیم و در آذر ماه نسبت به آبان ماه حدود ۱۵ هزار میلیارد تومان تسهیلات افزایش پیدا کرده است که علت اصلی آن این است که ما حدود ۱۰۰ هزار میلیارد به طرح‌ پیشران اختصاص دادیم و تمام برنامه این است که تولید بیشترین سهم را از نقدینگی و کمک‌های اعتباری داشته باشد.

ایبنا

 

 


١٣:٤٣ - 1398/11/02    /    شماره : ٤٩٤٢    /    تعداد نمایش : ٩٨٧