چاپ        ارسال به دوست

نرخ بیکاری پاییز اعلام شد

گزارش‌های رسمی از نرخ بیکاری ۱۰.۶ درصدی در پاییز امسال حکایت دارد.

بررسی نرخ بیکاری افراد ۱۵ ساله و بیش‌تر نشان می‌دهد که ۱۰.۶ درصد از جمعیت فعال (شاغل و بیکار)، بیکار بوده‌اند که نسبت به فصل مشابه در سال ۱۳۹۷، ۱.۲ درصد کاهش یافته است.

در پاییز ۱۳۹۸،   ۴۴.۳ درصد جمعیت ۱۵ ساله و بیش‌تر از نظر اقتصادی فعال بوده‌اند، یعنی در گروه شاغلان یا بیکاران قرار گرفته‌اند. بررسی تغییرات نرخ مشارکت اقتصادی حاکی از آن است که این نرخ نسبت به فصل مشابه در سال قبل (پاییز ۱۳۹۷) ۰.۲ درصد کاهش داشته است.

جمعیت شاغلین ۱۵ ساله و بیشتر در این فصل ۲۴ میلیون و ۴۴۶ هزار نفر بوده که نسبت به فصل مشابه سال قبل ۴۷۲ هزار نفر افزایش داشته است. بررسی اشتغال در بخش‌های عمده اقتصادی نشان می‌دهد که درپاییز ۱۳۹۸، بخش خدمات با ۵۰.۰  درصد بیش¬‌ترین سهم اشتغال را به خود اختصاص داده است. در مراتب بعدی بخش‌های صنعت با ۳۲.۹ درصد و کشاورزی با ۱۷.۱ درصد قرار دارند.   

نرخ بیکاری جوانان ۱۵ تا ۲۴ ساله حاکی از آن است که ۲۵,۸ درصد از فعالان این گروه سنی در پاییز ۱۳۹۸ بیکار بوده‌اند. بررسی تغییرات فصلی نرخ بیکاری این افراد نشان می‌دهد، این نرخ نسبت به فصل مشابه در سال قبل (پاییز ۱۳۹۷) ۱.۲ درصد کاهش یافته است.

همچنین بررسی نرخ بیکاری جوانان ۱۸ تا ۳۵ ساله نیز نشان می‌دهد که در پاییز ۱۳۹۸، ۱۷.۹ درصد از جمعیت فعال این گروه سنی بیکار بوده‌اند. این در حالی است که تغییرات فصلی نرخ بیکاری این افراد نشان می‌دهد این نرخ نسبت به پاییز ۱۳۹۷، به میزان ۱.۴ درصد کاهش یافته است.

در رابطه با سهم اشتغال ناقص جمعیت ۱۵ ساله و بیش‌تر آمار از این حکایت دارد که در پاییز ۱۳۹۸، ۱۰.۶ درصد جمعیت شاغل، ‌ به دلایل اقتصادی (فصل غیرکاری، رکود کاری، پیدا نکردن کار با ساعت بیش‌تر و) کم‌تر از ۴۴ ساعت در هفته کار کرده و آماده برای انجام کار اضافی بوده‌اند. این در حالی است که ۳۶.۵ درصد از شاغلین ۱۵ ساله و بیش‌تر، ۴۹ ساعت و بیش‌تر در هفته کار کرده‌اند.

ایسنا


١٤:١٣ - 1398/10/15    /    شماره : ٤٩٠٦    /    تعداد نمایش : ٩٩٥