چاپ        ارسال به دوست

افزایش شفافیت حساب‌های بانکی با آغاز به کار سامانه سیاح

دبیر کمیسیون پولشویی کانون بانک‌ها و موسسات اعتباری خصوصی از افزایش شفافیت حساب‌های بانکی با آغاز به کار سامانه سیاح بانک مرکزی خبر داد.

براساس بخشنامه بانک مرکزی از سوم خرداد ۹۹ سرویس برخط سامانه سیاح راه‌اندازی می‌شود و افتتاح هرگونه حساب در بانک‌ها و موسسات اعتباری منوط به دریافت شماره پیگیری از سامانه سیاح خواهد بود. درهمین راستا علی ترابی‌پور، دبیر کمیسیون پولشویی کانون بانک ها و موسسات اعتباری خصوصی، درباره این بخشنامه اظهار داشت: براساس بخشنامه بانک مرکزی قید شده تا از خردادماه سال آینده، تمام مشتریان برای افتتاح حساب باید دارای شماره شهاب باشند و اطلاعات هر مشتری که به شعبه مراجعه می کند باید در قالب سامانه سیاح ثبت شود و کد رهگیری از بانک مرکزی دریافت کند.

وی با اشاره به اینکه با اجرای این بخشنامه، افتتاح حساب منوط به شماره شهاب و کد رهگیری دریافتی از سامانه سیاح بانک مرکزی، خواهد بود، گفت: در حال حاضر مشتریانی که در شبکه بانکی هستند، سامانه آنلاین نهاب وجود دارد اما سامانه آنلاین سیاح راه اندازی نشده و با آغاز به کار این سامانه دریافت کد رهگیری ملاکی برای افتتاح حساب خواهد بود.

سیاح، سامانه یکپارچه الکترونیکی حساب های بانکی است که بانک مرکزی این سامانه را راه اندازی و قالبی را ایجاد کرد تا بانک ها در قالبی مشخص اطلاعات حساب های سپرده خود را برای بانک مرکزی ارسال کنند تا بانک مرکزی از این طریق پاسخگویی تمامی مراجع بالا دستی باشد.

مدیر کل پولشویی بانک حکمت ایرانیان در ادامه با تاکید بر اینکه دسترسی به این سامانه در اختیار بانک مرکزی و شبکه بانکی است، اظهار داشت: این تغییرات در روند افتتاح حساب موجب می شود تا از کلاهبرداری، پولوشویی، سو استفاده های مالی و ... جلوگیری کند زیرا تمامی اطلاعات در اختیار بانک مرکزی است و به طور حتم امنیت بیش از اکنون خواهد شد.

ترابی‌پور، در ادامه توضیح داد: شماره شهاب نیز هنگامی به مشتریان تعلق می گیرد که هویت مشتری توسط سامانه نهاب بانک مرکزی تایید شده باشد، یعنی هم تایید هویت خواهد بود و هم آماری شفاف از حساب های بانکی ایحاد خواهد کرد.

ایبنا

 


١٣:٥٨ - 1398/10/14    /    شماره : ٤٨٩٩    /    تعداد نمایش : ١٤٠٨