چاپ        ارسال به دوست

آزادی منابع و افزایش تسهیلات‌دهی بانک‌ها با فروش اموال مازاد

نایب رییس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق بازرگانی تهران می‌گوید فروش اموال مازاد بانک‌ها باعث آزاد شدن منابع و دارایی‌های منجمد و افزایش قدرت تسهیلات‌دهی آنها خواهد شد.

عباس آرگون درباره فروش اموال مازاد بانک‌ها اظهار داشت: مهم‌ترین موضوع این است که ببینیم سازوکار واگذاری اموال مازاد بانک چیست و چگونه قرار است این اموال واگذار شوند.

واگذاری اموال مازاد بانک‌ها باعث آزادی منابع و دارایی‌های منجمد شده آنها شده و قدرت تسهیلات‌دهی بانک‌ها را افزایش می‌دهد ولی موضوع مهم قیمت‌گذاری این اموال است.

قیمت‌گذاری اموال مازاد باید به گونه‌ای باشد که امکان فروش داشته باشند. بعضا شاهد قیمت‌گذاری‌هایی در این زمینه هستیم که متناسب با شرایط بازار و رکود اقتصادی نیستند و افراد نیز تمایلی برای خرید این اموال نشان نمی‌دهند.

در سازوکاری که برای فروش اموال مازاد بانک‌ها توسط وزارت اقتصاد نیز پیش‌بینی شده چندین روش مختلف برای واگذاری این اموال دیده شده اما موضوع اصلی همچنان قیمت‌گذاری و توجه به شرایط رکودی است.

وی همچنین از واگذاری این اموال در بازار سرمایه استقبال کرد و شفافیت آن را بیشتر از سایر روش‌ها دانست. براساس مواد ۱۶ و ۱۷ قانون رفع موانع تولید، بانک‌ها ملزم به عرضه اموال مازاد خود هستند و در غیر این صورت باید مالیات‌های سنگین و تصاعدی را پرداخت کنند که صرفه نگهداری این اموال را از بین می‌برد.

بنکر


١٤:٤١ - 1398/10/07    /    شماره : ٤٨٩١    /    تعداد نمایش : ٩٣٧