چاپ        ارسال به دوست

تجارت ۱۵٫۴ میلیارد یورویی ایران و اتحادیه اروپا

بررسی ارزش تجارت کالایی ایران و اتحادیه اروپا در ۹ ماهه نخست سال ۲۰۱۹ میلادی نشان می‌دهد که این رقم به ۱۵.۴ میلیارد یورو رسیده است.

معاونت بررسی‌های اقتصادی اتاق بازرگانی تهران در گزارشی به بررسی تجارت کالایی ایران و اروپا در ۹ ماهه نخست سال ۲۰۱۹ پرداخته و نوشته است: تراز تجاری کالایی ایران با اتحادیه اروپا در ۹ ماهه نخست ۲۰۱۹ با کسری ۲.۸ میلیارد یورویی همراه بوده که علت افزایش ۴.۵ میلیارد یورویی کسری در مقایسه با مدت مشابه سال ۲۰۱۸، را می‌توان در کاهش ۹۴ درصدی ارزش واردات ایران از اتحادیه اروپا دید.

ارزش تجارت کالایی ایران و اتحادیه اروپا طی ۹ ماهه نخست سال ۲۰۱۹ برابر با ۱۵.۴ میلیارد یورو بوده که این مقدار نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته حدود ۱۴۵ درصد کاهش یافته است. علت این موضوع نیز کاهش توام صادرات و واردات ایران از اتحادیه اروپا، بوده است.

تراز تجاری ایران با اتحادیه اروپا در ۹ ماهه نخست ۲۰۱۹ با کسری ۲.۸ میلیارد یورویی همراه بوده؛ این در حالی است که تراز تجاری ایران در ۹ ماهه نخست ۲۰۱۸ مثبت و برابر با ۱.۷ میلیارد یورو بوده است. علت منفی شدن تراز تجاری ایران با اتحادیه اروپا در مدت زمان مورد بررسی، کاهش ۹۴ درصدی صادرات و کاهش حدود ۵۱ درصدی واردات نسبت به نه ماهه نخست ۲۰۱۸ بوده است.

ایران در ۹ ماهه نخست سال ۲۰۱۹ حدود ۵۰۰ میلیون یورو کالا به اتحادیه اروپا صادر کرده که این رقم با کاهش حدود ۹۴ درصدی نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته همراه بوده است. ارزش صادرات کالایی ایران در تمامی ماه‌های ۲۰۱۹ (از ژانویه تا سپتامبر) از مدت زمان مشابه سال گذشته به طور قابل ملاحظه‌ای پایین‌تر بوده و از ژوئن تا سپتامبر ۲۰۱۹ نیز روند نزولی را طی کرده است.

علاوه بر کاهش شدید ارزش صادرات ایران به اتحادیه اروپا، مقدار وزنی صادرات ایران به این اتحادیه نیز با کاهش چشمگیری همراه بوده به طوری که مقدار صادرات ایران به اتحادیه اروپا طی ۹ ماهه نخست ۲۰۱۹ حدود ۵.۳ هزار تن بوده که با افت حدود ۹۵ درصدی نسبت به مدت زمان مشابه سال ۲۰۱۸ همراه بوده است.

چهار مقصد عمده صادراتی ایران در این مدت نیز به ترتیب ارزش صادرات، کشورهای آلمان، ایتالیا، اسپانیا و رومانی بوده‌اند. در ۹ ماهه نخست سال ۲۰۱۹ صادرات ایران به کشورهای عضو اتحادیه اروپا (به جز ۴ کشور) کاهش یافته است. بیشترین کاهش صادرات ایران در این مدت نسبت به ۹ ماهه سال ۲۰۱۸، متعلق به کشورهای فرانسه، یونان، اسپانیا و اتریش بوده است.

موثرترین عامل در کاهش صادرات ایران به اتحادیه اروپا، کاهش صادرات به کشورهای ایتالیا (با سهم حدود منفی ۲۹ واحد درصد)، اسپانیا (با سهم حدود منفی ۲۱.۳ واحد درصد)، فرانسه (با سهم حدود منفی ۱۷.۵ واحد درصد) و یونان (با سهم حدود منفی ۱۲.۷ واحد درصد) بوده است.

با این حال در ۹ ماهه نخست سال ۲۰۱۹ نسبت به مدت مشابه سال ۲۰۱۸، صادرات ایران به کشورهای دانمارک، استونی، لتونی و بلغارستان افزایش یافته است.

ایران در ۹ ماهه نخست سال ۲۰۱۹ حدود ۳.۴ میلیارد یورو کالا از اتحادیه اروپا وارد کرده که این رقم با کاهش حدود ۵۱ درصدی نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته همراه بوده است. ارزش واردات کالایی ایران در تمامی ماه‌های ۲۰۱۹(از ژانویه تا سپتامبر) در مقایسه با مقادیر مشابه سال ۲۰۱۸، به طور قابل توجهی پایین‌تر بوده و از ژوئیه تا سپتامبر ۲۰۱۹ نیز روندی نزولی را طی کرده است.

روند مقداری واردات ایران از اتحادیه اروپا در ۹ ماهه نخست سال ۲۰۱۹ با نوسان همراه بوده به گونه‌ای که در ماه‌های فوریه، مارس، ژوئن، ژوئیه و اوت این سال با افزایش نسبت به ماه مشابه سال قبل روبرو بوده و در سایر ماه‌ها با کاهش نسبت به مدت زمان مشابه سال قبل همراه بوده است.

چهار مبدا عمده وارداتی ایران از اتحادیه اروپا در این مدت به ترتیب ارزش واردات شامل آلمان، ایتالیا، هلند و فرانسه بوده است. در ۹ ماهه نخست سال ۲۰۱۹ واردات ایران از بیشتر کشورهای عضو اتحادیه اروپا به جز ۵ کشور بلغارستان، یونان، کرواسی، قبرس و مالت کاهش یافته است. بیشترین کاهش واردات ایران در ۹ ماهه ابتدایی سال ۲۰۱۹ نسبت به مدت مشابه سال ۲۰۱۸ به ترتیب از کشورهای لوکزامبورگ، لتونی، سوئد، فنلاند، اسلواکی و رومانی بوده است.

موثرترین عامل در کاهش واردات ایران از اتحادیه اروپا، کاهش واردات از کشورهای آلمان (با سهم حدود منفی ۱۴ واحد درصد)، ایتالیا (با سهم حدود منفی ۵.۸ واحد درصد)، فرانسه (با سهم حدود منفی ۵.۶ واحد درصد) و اسپانیا (با سهم حدود منفی ۵ واحد درصد) بوده است.

ایبنا


١٢:٣٢ - 1398/10/02    /    شماره : ٤٨٧٧    /    تعداد نمایش : ٩١٥