چاپ        ارسال به دوست

درخواست اردوغان برای کنار گذاشتن دلار

رئیس‌جمهور ترکیه از کشورهای اسلامی خواست تا استفاده از ارزهای خارجی در مبادلات با یکدیگر را کنار بگذارند.

به نقل از میدل ایست مانیتور، رجب طیب اردوغان از کشورهای اسلامی خواست تا وابستگی خود را به دلار در مبادلات تجاری کاهش داده و به سمت امضای پیمان های تجارت آزاد دوجانبه حرکت کنند. به گفته اردوغان انجام چنین کاری باعث می‌شود تا اقتصاد کشورهای اسلامی کمترین وابستگی را به ارزهای خارجی داشته باشد و از نوسانات ارزی آسیب کمتری ببیند. وی افزود: به جای ارزهای خارجی مایلیم تجارت را با استفاده از پول های ملی خودمان انجام دهیم.

این دومین بار در طول دو ماه اخیر است که رئیس‌جمهور ترکیه خواهان کاهش وابستگی به دلار شده است. اردوغان پیش تر از مردم کشورش خواسته بود تا با پشت کردن به دلار از لیر در مبادلات جاری و وسیله حفظ ارزش سرمایه خود استفاده کنند چرا که این کار باعث تقویت تولیدات داخلی و توان ملی ترکیه در برابر فشارهای خارجی و نوسانات بازار می‌شود.

رئیس‌جمهور ترکیه در بخش دیگری از سخنانش گفت که ترکیه نه تنها به دنبال استفاده از ارزهای ملی در مبادلات با کشورهای اسلامی بلکه به دنبال تحقق چنین هدفی در تجارت با دیگر کشورها نیز هست: داریم تلاش می کنیم تا یک سیستم پرداخت جایگزین دلاری برای تجارت با روسیه، چین و برزیل ایجاد کنیم.

فشارهای اخیر کشورهای غربی به ویژه آمریکا به ترکیه بر سر خرید سامانه دفاعی از روسیه باعث شده است تا تلاش ترکیه برای کاهش وابستگی به دلار نسبت به قبل بیشتر شود. آمریکا از سال گذشته تاکنون تحریم هایی علیهاشخاص و شرکت های ترکی وضع کرده که به ویژه در تابستان امسال باعث بر هم خوردن ثبات مالی این کشور و کاهش ارزش لیر شده است.

پیش از اردوغان رئیس‌جمهور ایران نیز در سخنان مشابهی از کشورهای اسلامی خواسته بود تا با یکدیگر همکاری کنند و تروریسم اقتصادی آمریکا را به عقب برانند. روحانی گفته بود که جهان اسلام نیاز دارد تا از سلطه دلار آمریکا و نظام مالی آمریکایی نجات یابد.

ایسنا

 


٠٩:٠٥ - 1398/10/01    /    شماره : ٤٨٧٣    /    تعداد نمایش : ٩٠٨