چاپ        ارسال به دوست

طرح بانکداری ضامن همکاری بازار پول و سرمایه

اصلاح ساختار بانک مرکزی متضمن بازنگری اساسی در قسمت‌های اول و دوم قانون پولی و بانکی کشور مصوب ۱۳۵۱ و اصلاحات بعدی آن است.

شاپور محمدی، رییس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: با تعاملات مثبت نهاد ناظر بازار سرمایه، بانک مرکزی و نمایندگان خانه ملت، در طرح بانکداری ج.ا.ا بین بازار پول و بازار سرمایه مرزبندی مشخصی شکل گرفته است. به استناد  این طرح رییس سازمان بورس عضو شورای سیاست گذاری پولی و ارزی است و بنابراین از این پس همکاری ها و هماهنگی بازار پول و سرمایه تقویت می شود.

دبیر شورای عالی بورس ضمن اشاره به اینکه در ماده ۲ طرح بانکداری ج.ا.ا به نقش مهم شورای فقهی بانک مرکزی توجه ویژه شده، افزود: توجه به نقش کمیته فقهی بانک مرکزی برای بازار سرمایه اهمیت بسیاری دارد. همکاری شورای فقهی بانک مرکزی و کمیته فقهی سازمان بورس به طراحی ابزارهای جدید مشترک بازار پول و سرمایه کمک شایانی می کند.

ابزارهای حوزه سیاست گذاری پولی و ارزی، شامل عملیات بازار باز، خرید و فروش ارز، طلا و اوراق بهادار مبتنی بر ارز و طلا، تعیین نسبت سپرده قانونی، اعطای خطوط اعتباری تسهیلات، اخذ سپرده ویژه از موسسات اعتباری تعیین شده که بند ۱ آن با همکاری بازار سرمایه قابل اجرا است. دبیر شورایعالی بورس با بیان اینکه مرزبندی مشخصی بین سازمان بورس و نهادهای مالی و ابزارهای مالی موضوع بازار اوراق بهادار و نظارت بانک مرکزی بر موسسات مالی در این طرح در نظر گرفته شده است، گفت: تقسیم بندی صورت گرفته به تعامل بیشتر این دو نهاد نظارتی کمک می کند. همچنین در ماده ۱۱۷ این طرح امکان دسترسی نهاد ناظر  به مشتریان بد حساب بازار سرمایه، وجود خواهد داشت.

اخبارپول


١٣:٣٧ - 1398/09/27    /    شماره : ٤٨٦٨    /    تعداد نمایش : ٩٣٣