چاپ        ارسال به دوست

حساب‌های بانکی نیابتی، ابزار فرار مالیاتی

عضو کمیسیون عمران مجلس گفت: در حال حاضر سودجویان با استفاده از حساب‌های بانکی دیگران و اجاره کارت‌های بازرگانی افراد غیر مطلع اقدام به فرار مالیاتی می‌کنند.
قلیزاده، عضو کمیسیون عمران مجلس درباره مقابله با فرارهای مالیاتی گفت: درآمد اصلی دولت‌ها در ایران از دو محل فروش نفت و میعانات گازی و همچنین مالیات است. ولی به دلیل ضعف دولت تا امروز از عدهای مالیات اخذ نشده که باید براساس قانون به سراغ این افراد رفت. زیرا در حالی که کارمندی با حقوق دو میلیون تومانی در ماه، مالیات می‌ پردازد، عدم وصول مالیات از اشخاصی که درآمدهای کلان دارند ناعدالتی و تبعیض محسوب می ‌شود.
داشتن درآمد زیاد بد نیست و ای کاش تجار و فعالین اقتصادی ما درآمدهای به مراتب بیشتری داشتند تا می ‌توانستند مالیات بیشتری هم بپردازند. در این صورت عموم مردم از آن بهره‌ مند می‌ شدند. بنابراین در شرایط کنونی دولت باید به سراغ همه صنوف برود، ولی نه با روش سنتی‌ ای که داریم.
تا زمانی که سامانه هوشمند الکترونیکی و جامعی برای همه فعالیت‌ها از جمله اخذ مالیات نداشته باشیم، با مشکلات اینچینی دست به گریبان خواهیم بود. زیرا مودی و ممیز مالیاتی مستقیم در ارتباط با هم هستند و متاسفانه هر کسی هم قیمتی دارد. بنابراین این افراد می‌ توانند به راحتی با هم کنار بیایند و معامله کنند.
اما وقتی سیستم اخذ مالیات الکترونیکی شود، اپراتور اجازه دخل و تصرف و کم و زیاد کردن مالیات‌ها را نمی‌ دهد و در نتیجه هر شخصی مطابق درآمدی که دارد مالیات می‌ پردازد. من رقم دقیقی از میزان فرارهای مالیاتی ندارم اما سوال اینجاست وقتی بر وجود چنین پدیده ‌ای صحه می-گذاریم چرا نسخه منطقی، قابل قبول، علمی و الکترونیکی برایش نمی‌ پیچیم؟ در این خصوص یک ساعت زودتر اقدام کنیم به نفع مردم و مملکت است.
قلی‌زاده با بیان اینکه حساب‌های نیابتی و کارت‌های بازرگانی اجاره‌ای فرار مالیاتی را تسهیل می‌کنند، گفت: در حال حاضر سودجویان با استفاده از حساب‌های بانکی دیگران و اجاره کارت‌های بازرگانی افراد غیر مطلع اقدام به فرار مالیاتی می‌کنند. در صورت الکترونیکی شدن سازوکارهای مالیاتی دیگر این ابزارها محلی از اعراب نخواهند داشت. زیرا همه چیز شفاف می ‌شود. در این صورت کسی کارت یا حساب بانکی خود را اجاره نمی ‌دهد زیرا می‌داند مسئول این کار خودش است و باید مالیاتش را بپردازد.
تسنیم


١٢:٥٨ - 1398/09/24    /    شماره : ٤٨٥٩    /    تعداد نمایش : ٢٨٤