چاپ        ارسال به دوست

اختصاص سالانه ۳٫۵ میلیارد دلار ارز دولتی به واردات دارو

رییس کل بانک مرکزی گفت: سالانه حدود سه و نیم میلیارد دلار ارز ۴۲۰۰ تومانی به واردات دارو و تجهیزات پزشکی تعلق می‌گیرد.

«عبدالناصر همتی» با اشاره به اهمیت و روند رو به رشد شرکت های دانش بنیان و استارتی در اقتصادکشور اظهار داشت: امروز از نزدیک شاهد فعالیت‌های آنها بودم و به شبکه بانکی توصیه می‌کنم برای تقویت این بخش مهم اقتصادی، در دستیابی آنان به نتایج مطلوب برای اقتصاد کشور تلاش بیشتری کنند.

او با بیان اینکه این شرکت‌ها در حال حرکت به سمت و سویی هستند که در اقتصاد کشورمان سهم قابل توجهی را کسب کنند، افزود: از این رو با توجه به تاکید رهبر معظم انقلاب و نیز پیگیری‌های دولت و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای توسعه و حمایت از این شرکت‌ها، نظام بانکی نیز تلاش می‌کند که از شرکت‌های دانش بنیان و فعالیت‌های استارتاپ‌ها پشتیبانی کند.

خوشبختانه در هشت ماه سال ۹۸، میزان تسهیلاتی که به شرکت‌های دانش بنیان تعلق گرفته، در حدود ۵۲ درصد رشد کرده و از ابتدای سال تاکنون نیز نزدیک به ۷۰ هزار میلیارد ریال تسهیلات در اختیار این شرکت‌ها قرار گرفته است.

او با اشاره به رشد قابل توجه فعالیت شرکت‌های دانش بنیان و استارتاپ‌ها، تصریح کرد: بالغ بر ۱۰ هزار شرکت دانش بنیان و استارتاپ در کشور وجود دارند که روند تولید محصولات در این شرکت‌ها سرعت گرفته است.

این امر نشان می‌دهد در صورتی که حمایت‌هایمان را از این شرکت‌ها افزایش دهیم، به نتایج ارزشمندی دست می‌یابیم.

رییس کل بانک مرکزی با بیان اینکه فعالیت‌های این شرکت‌ها می‌تواند در کاهش وابستگی کشور به واردات موثر باشد، اظهار کرد: تلاش‌های بسیاری در زمینه تولید مواد اولیه حساس و نیز دارو انجام شده است.

سالانه حدود ۳ و نیم میلیارد دلار تنها ارز ۴۲۰۰ تومانی به واردات دارو و تجهیزات پزشکی تعلق می‌گیرد و البته علاوه بر این میزان، وارداتی نیز با سایر ارزها و منفک از ارز ۴۲۰۰ تومان نیز در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی انجام می‌شود.

ایبنا


١٣:٣٨ - 1398/09/19    /    شماره : ٤٨٤٤    /    تعداد نمایش : ٩٤٢