چاپ        ارسال به دوست

بازگشت ۱٫۲ میلیارد یورو ارز صادراتی به چرخه اقتصادی در آبان‌

یک میلیارد و ۲۵۸ میلیون یورو ارز صادراتی در آبان‌ماه با هدف عرضه در چرخه اقتصادی کشور در سامانه نیما در معرض فروش قرار گرفت که ۷۳۸ میلیون یورو به فروش رسید.

میانگین نرخ فروش ارز صادراتی درنیما ۱۱۱ هزار و ۱۳۲ ریال و میانگین نرخ خرید ۱۰۹ هزار و ۷۵۷ ریال بوده است.

بررسی‌های ایرنا از معاملات سامانه نیما نشان می دهد بیشترین میزان فروش ارز مربوط به اول آبان بوده که در آن روز ۱۲۰ میلیون یورو ارز به فروش رسیده، کمترین میزان عرضه ارز صادراتی نیز در سوم آبان ماه بوده که حدود دو میلیون یورو ارز به فروش رفته است.

نکته قابل توجه در بررسی عملکرد سامانه نیما در آبان ماه مربوط به بروز اغتشاشات مربوط به سهمیه بندی و به تبع آن، قطع اینترنت است که باعث افت معاملات ارز دراین سامانه شد.

سهمیه بندی بنزین از بامداد ۲۴ آبان و اختلال در اینترنت از ۲۵ آبان آغاز شد به طوری که دسترسی در مناطق مختلف کشور به سایت های اینترنتی با محدودیت هایی روبرو شد.

سامانه نیما یک سایت داخلی محسوب می شود و سرورهای آن در داخل کشور قرار دارد و بر این اساس دسترسی به این سایت محدودیتی نداشته است، اما قطع سراسری اینترنت، روند معاملات در این سامانه را بی نصیب نگذاشته بود.

به گفته برخی تجار، بسیاری از واردکنندگان که باید پس از خرید ارز در نیما آن را برای واردات کالای مورد نظر خود اختصاص دهند، به علت قطع ارتباط با سایت های خارجی نمی‌توانستند اقدامات لازم برای خرید و واریز ارز را انجام دهند به همین دلیل، کاهش از نیما را کاهش داده بودند.

سامانه نیما از سال گذشته پس از تعدیل سیاست‌های ارزی دولت به عنوان مرجع تعیین نرخ خرید و فروش حواله‌های ارزی تعیین شد و صادرکنندگان و واردکنندگان باید معاملات ارزی خود را در بستر این سامانه به ثبت برسانند.

سامانه نیما به عنوان یکی از مهم‌ترین ابزارها برای مدیریت بازار ارز به شمار می‌رود که در ماه‌های اخیر توانسته با جذب ارز ناشی از صادرات و اختصاص آن به واردکنندگان برای واردات کالاهای مورد نیاز کشور، نقشی مهم در ثبات ارزی ماه‌های اخیر ایفا کند.

ایرنا


١٤:٤٧ - 1398/09/09    /    شماره : ٤٨١٦    /    تعداد نمایش : ٨٨٨