چاپ        ارسال به دوست

هوشمند سازی اقتصاد ضروری است

فرهاد دژپسند صبح امروز (سه شنبه) و در مراسم افتتاحیه پنجمین نمایشگاه تراکنش ایران با اشاره به برنامه وزارت اقتصاد در حوزه اقتصاد هوشمند گفت: در زمانی که وزارت اقتصاد به زمینه اقتصاد هوشمند وارد شد، برخی با دلسوزی تاکید داشتند این موضوع آرمانی است و وزارت اقتصاد نباید به موضوعات این چنینی وارد شود اما بنده اعتقاد داشتم که در این عرصه خیلی زود، دیر می‌شود و باید در این بخش وارد می‌شدیم تا آرمان‌ها و اهداف را به برنامه‌هایی عملیاتی تبدیل کنیم.

وزیر اقتصاد خاطرنشان کرد: باید از آنچه که داریم با بهره‌وری بالا استفاده کنیم تا در خلق منابع به روندی پویا برسیم و بتوانیم منابع حاصله از روش‌های نوین را به درستی استفاده کنیم که این موضوع نتیجه فناوری‌های جدید است.

دژپسند در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: تحولات دیجیتال و فناوری از حوزه دیجیتال فراتر می‌رود؛ یکی از بال‌های اقتصاد هوشمند موضوع تحول و فناوری‌های جدید است که باعث می‌شود با سرعت بالاتر اهداف را محقق کنیم. در صورتی که نظام مالیاتی ما هوشمند شود، شاهد تغییرات بزرگ و انقلابی خواهیم بود. هوشمند سازی نظام مالیاتی باعث رفع بسیاری از مشکلات در بخش مالیات با توجه به سنتی بودن نظام آن است، خواهد شد.

وی تصریح کرد: یکی از برنامه‌های محوری که در وزارت اقتصاد، دنبال می‌شود اقتصاد هوشمند بوده و در همین راستا سند بانکداری دیجیتال تهیه و به بانک‌ها ابلاغ خواهد شد؛ یکی از شاخص‌های ارزیابی بانک‌های دولتی در مجامع آنها، تا پایان امسال بانکداری دیجیتال و روند اقدامات آن است که تاکید داریم بانک‌ها باید به سوی هوشمندی و سپس دیجیتالی گام بردارند.

وزیر اقتصاد خاطرنشان کرد: هیچ نیرویی بیکار نخواهد شد چرا که نیروها آموزش خواهند دید و می‌روند در بخش‌های جدیدی که نیاز خواهد بود کار می‌کنند؛ بر همین اساس با دیجیتالی و هوشمند شدن بانک‌ها نیاز به افرادی تحصیل خواهیم داشت. باید موضوع آموزش کارمندان در راستای عدم ریزش نیرو در دستور بانک‌ها قرار گیرد.

دژپسند گفت: بانکداری هوشمند محدود به الکترونیکی سازی فرآیندها و خدمات به خصوص صرفا در بخش خدمات و پرداخت نیست و در این مدل با اتصال به «کوربنکینگ» و سامانه‌ها به یکدیگر، مشتری می‌تواند در تمامی ساعات به تمامی خدماتی که در شعبه دریافت می‌کرد، دسترسی داشته باشد.

وزیر اقتصاد افزود: مدیران عامل بانک‌ها تاکید دارند که کارمزها پایین است و حق دارند و ما نیز تاکید داریم که باید برای کارمزدها فکری شود و تغییراتی در این زمینه صورت بگیرد.

پنجمین نمایشگاه تراکنش ایران از ۲۸ آبان ماه به مدت سه روز در محل دائمی نمایشگاه‌های تخصصی تهران در بوستان گفت‌وگو برگزار می‌شود.

ایبنا


٠٩:٠٠ - 1398/08/28    /    شماره : ٤٧٨٧    /    تعداد نمایش : ٨٠٠