چاپ        ارسال به دوست

نرخ تورم تولیدکننده در فصل تابستان ۵۹٫۹ درصد شد

مرکز آمار ایران اعلام کرد: تغییرات میانگین شاخص کل قیمت تولیدکننده در چهار فصل منتهی به فصل تابستان ۱۳۹۸ نسبت به مقدار مشابه در سال قبل به ۵۹,۹ درصد رسید.

تغییرات شاخص قیمت تولیدکننده کل کشور نسبت به فصل مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه) در فصل تابستان ۱۳۹۸ به ۴۹,۴ درصد رسید که در مقایسه با همین اطلاع در فصل قبل ۲۰.۱ واحد درصد کاهش داشته است.

تغییرات شاخص قیمت تولیدکننده کل کشور نسبت به فصل قبل (تورم فصلی) در فصل تابستان ۱۳۹۸ به ۱,۳ درصد رسید که در مقایسه با همین اطلاع در فصل قبل، ۱۳.۱ واحد درصد کاهش دارد. کمترین تورم فصلی به ترتیب مربوط به بخش ¬های تولیدی کشاورزی (۴.۷- درصد) و صنعت (۰.۲ درصد) است. بیش¬ترین تورم فصلی تولیدکننده نیز به ترتیب مربوط به بخش ¬های برق (۲۲.۰ درصد) و خدمات ۷.۳ درصد است.

تغییرات شاخص قیمت تولیدکننده کل کشور  نسبت به فصل مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه) در فصل تابستان ۱۳۹۸ به ۴۹,۴ درصد رسید که در مقایسه با همین اطلاع در فصل قبل ۲۰.۱ واحد درصد کاهش داشته است. به عبارتی، میانگین قیمت دریافتی توسط تولیدکنندگان به ازای تولید کالاها و خدماتشان در داخل کشور، در فصل تابستان ۱۳۹۸ نسبت به فصل قبل، ۴۹.۴ درصد افزایش دارد. در میان بخش ¬های مختلف تولیدی کمترین نرخ مربوط به بخش برق (۱.۴- درصد) و بیش¬ترین نرخ مربوط به یخش صنعت (۶۰.۵ درصد) است.

تغییرات میانگین شاخص کل قیمت تولیدکننده در چهار فصل منتهی به فصل تابستان ۱۳۹۸ نسبت به مقدار مشابه در سال قبل به ۵۹,۹ درصد رسید که نسبت به همین اطلاع در فصل قبل ۱.۳ واحد درصد افزایش نشان می¬ دهد. در فصل مورد بررسی، در میان بخش ¬های اصلی تولیدی در کشور، کمترین تورم سالانه مربوط به بخش برق (۳.۵- درصد) و بیش¬ترین آن مربوط به بخش صنعت (۷۷.۰ درصد) است.


١٣:٣٥ - 1398/08/26    /    شماره : ٤٧٨٥    /    تعداد نمایش : ٨٠٩