چاپ        ارسال به دوست

کاهش اعتبار بانک‌ها با نپذیرفتن لوایح FATF و CFT

عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی تأکید کرد که در صورت نپذیرفتن لوایح FATF و CFT دیگر بخش خصوصی نیز قادر به همکاری با سایر کشورها نخواهد بود.

شهاب‌الدین بی‌مقدار با اشاره به ضرورت تعیین و تکلیف لوایح FATF و CFT در مجمع تشخیص مصلحت نظام بیان کرد:‌ اگر امروز ما به FATF نپیوندیم در اولین گام در لیست سیاه قرار می‌گیریم. زمانی که نام ایران در شمار این لیست قرار ‌گیرد دیگر بانک مرکزی و هر فرد ایرانی نمی‌تواند با بانک‌های سایر کشورها ارتباط داشته باشد.

وی در ادامه اظهار کرد: در صورت نپذیرفتن این لوایح بانک‌های دنیا دیگر حاضر به مبادلات مالی با ایران نخواهند بود و همانند کاری که مالزی انجام داده است در اولین اقدام حساب‌های ایران را مسدود می‌کند. به دنبال بسته شدن حساب‌های ایران در خارج از کشور کاملا دست و پای ما قفل می‌شود.

نماینده مردم تبریز در مجلس تصریح کرد:‌ امروز اگر ما با کشور عراق معاملات تجاری داریم پول خود را از طریق حساب‌های افراد واسطه دریافت می‌کنیم اما اگر این لوایح را نپذیریم دیگر این امکان نیز فراهم نخواهد بود. در حقیقت امروز بخش خصوصی ما می‌تواند با دنیا معامله کند اما زمانی که در لیست سیاه قرار بگیریم دیگر هیچ بانک و هیچ فردی حاضر به همکاری با بخش خصوصی نیز نخواهد بود.

وی در پایان افزود: عملا بانک‌های ما در سایر کشورها اعتبار خود را از دست داده و دیگر کارایی نخواهند داشت. با نپذیرفتن این لوایح بخش‌های مختلف کشور با مشکل روبرو می‌شوند.

ایبنا


١٣:٥٠ - 1398/08/25    /    شماره : ٤٧٨٠    /    تعداد نمایش : ٨٣١