چاپ        ارسال به دوست

قیمت برق مراکز استخراج رمز ارز مشخص شد

معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی توانیر و سخنگوی صنعت برق از نهایی شدن مقررات تامین برق مراکز استخراج رمز ارز خبر داد.

به گفته دکتر مصطفی رجبی مشهدی، قیمت برق این مراکز معادل متوسط نرخ برق صادراتی خواهد بود، که براین اساس این میزان ۹۶۵ تومان به ازای هر کیلووات ساعت تعیین شده است.

رجبی مشهدی گفت: این نرخ در ۸ ماه غیرگرم سال معادل ۵۰ درصد متوسط نرخ برق صادراتی یعنی ۴۸۰تومان خواهد بود و در ۴ ماه گرم سال یعنی از خرداد تا شهریور دوبرابر متوسط قیمت صادراتی برق محاسبه می شود .

استفاده این مراکز از برق در ۳۰۰ ساعت از سال  که ساعات اوج بار است و قبلا توسط وزارت نیرو ابلاغیه می شود، ممنوع است.

رجبی مشهدی درخصوص هزینه انشعاب عمومی برق این مراکز نیز گفت: از این گروه از متقاضیان هزینه انشعاب عمومی دریافت نخواهد شد .

وی با بیان این که به منظور تشویق فعالان تخفیفاتی هم در نظر گرفته شده است، گفت: در صورتی که این متقاضیان به صورت مجتمعی و با ظرفیت بالا فعالیت کنند تا ۲۰ درصد تخفیف در سطوح انتقال  به آنها تعلق می گیرد. همچنین درصورتی که از استخرهای داخلی نیز استفاده کنند تا ۱۵ درصد تخفیف بیشتر شامل حال این مشترکان می شود.

استفاده غیرمجاز از برق برای استخراج رمز ارز ممنوع است و برق تنها به متقاضیانی ارائه می  شود که مجوز از وزارت صمت را داشته باشند.

همچنین برای کسانی که نسبت به شناسایی و اعلام مراکز غیرمجاز مرز ارز اقدام کنند نیز پاداش هایی در نظر گرفته شده است که معادل ۲۰ درصد خسارت وارده توسط این مراکز به شبکه خواهد بود.

با استفاده کنندگان غیرمجاز از برق نیز براساس قوانین موجود برخورد و به مراجع قضایی معرفی خواهند شد. سخنگوی صنعت برق با بیان این که امکان استفاه از برق نیروگاه های موجود برای استخراج رمز ارز وجود ندارد و این کار ممنوع است، اظهار داشت: این گروه از متقاضیان در صورت تمایل می توانند نسبت به احداث نیروگاه جدید اقدام کنند که در این صورت نرخ سوخت این نیروگاه ها معادل  ۷۰ درصد نرخ گاز صادراتی خواهد بود.

رجبی مشهدی در عین حال با اشاره به این که استخراج کنندگان رمز ارز همچنین می توانند نسبت به استفاده از برق تولیدی نیروگاه های تجدید پذیر برای این کار اقدام کنند، گفت: در صورت عدم استمرار برق تولیدی نیروگاه تجدیدپذیر، این مراکز می توانند از برق شبکه به پشتیبان استفاده کنند  که در این شرایط نرخ برق شبکه به قیمت تعیین شده در این مصوبه محاسبه خواهد شد.

تسنیم


١٤:١٨ - 1398/08/22    /    شماره : ٤٧٧٦    /    تعداد نمایش : ٢٤١