چاپ        ارسال به دوست

تسهیل تجارت ایران و اتحادیه اوراسیا

مدیرکل دفتر همکاری‌های بین‌الملل گمرک ایران از برنامه‌ریزی برای استفاده از فرصت‌های در چارچوب موافقت‌نامه تشکیل منطقه آزاد تجاری بین ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا خبر داد.

حسین کاخکی در همایش آشنایی با فرصت‌های تجاری بخش کشاورزی ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا، با اشاره به اهمیت توسعه همکاری‌های تجاری و گمرکی بین ایران و اتحادیه اوراسیا اظهارداشت: با توجه به ظرفیت‌های بسیار بالای ایران و کشورهایی عضو این اتحادیه در زمینه تولید محصولات کشاورزی، گمرک ایران آمادگی دارد تا در انجام تشریفات گمرکی و ترخیص این‌گونه کالاها تسهیلات لازم را ارائه کند.

گمرک جمهوری اسلامی ایران نقش و مسئولیت مهمی در اجرای موافقت‌نامه یادشده ازجمله ترخیص کالاها در حداقل زمان ممکن، حمل یکسره کالاها، تطبیق و اعمال تعرفه‌های مندرج در اعطای تسهیلات طرفین و... دارد که این امر درخصوص محصولات کشاورزی با توجه به بحث فسادپذیری آنها از اهمیت بیشتری برخوردار است.

مدیرکل دفتر همکاری‌های بین‌الملل گمرک در این همایش همچنین پیشنهاداتی را به منظور تسهیل و تسریع تشریفات ترخیص کالا در قالب موافقت‌نامه تجاری ایران و اتحادیه اوراسیا ارائه کرد.

بحث تعرفه و ارزش‌گذاری کالاهای قابل تبادل بین ایران و اتحادیه اوراسیا از مباحث مهم و کلیدی است و طرفین تلاش می‌کنند تا در چارچوب سیستم هماهنگ توصیف و کدگذاری کالا (H.S) شرایط مناسبی را برای همکاری‌های تجاری و گمرکی دوطرف فراهم سازند.

مهر


١٤:٠٨ - 1398/08/20    /    شماره : ٤٧٦٩    /    تعداد نمایش : ٨٢٤