چاپ        ارسال به دوست

کاهش چشم‌گیر تسهیلات مشارکت مدنی

آمار بانک مرکزی حاکی از کاهش چشم‌گیر تسهیلات مشارکت مدنی در سه ماهه نخست سال جاری است.

بر اساس تازه‌ترین آمار بانک مرکزی از بخش پولی و بانکی کشور، مانده کل تسهیلات اعطایی بانک‌ها و مؤسسات اعتباری تا پایان خردادماه سال جاری به ۱۳۳۳ هزار میلیارد تومان رسیده که نسبت به اسفندماه سال گذشته ۲.۶ درصد افزایش داشته است.

بر اساس این آمار، بیشترین سهم از میان تسهیلات اعطایی در این مدت مربوط به مشارکت مدنی با ۳۰.۵ درصد و پس از آن، فروش اقساطی با ۲۹.۱ درصد بوده است.

بیشترین میزان رشد مانده تسهیلات اعطایی در پایان خردادماه سال جاری نسبت به اسفند سال گذشته مربوط به تسهیلات سلف با رشد ۱۰.۳ درصد بوده و پس از آن اجاره به شرط تملیک با ۸.۸ درصد، بیشترین رشد مانده تسهیلات اعطایی در این مدت را به خود اختصاص داده‌ است.

آمار بانک مرکزی از مانده تسهیلات اعطایی بانک‌ها نشان می‌دهد که تا پایان خردادماه سال جاری مانده تسهیلات قرض‌الحسنه ۸۳ هزار میلیارد تومان، مشارکت مدنی ۴۰۷ هزار میلیارد تومان، فروش اقساطی ۳۸۷ هزار میلیارد تومان و مرابحه حدود ۱۴۶ هزار میلیارد تومان بوده است.

این در حالی است که در میان تسهیلات اعطایی، به رغم سهم بالای تسهیلات مشارکت مدنی از کل اقساط در طول دوره‌های پیشین، در سه ماهه نخست سال جاری تنها حدود ۴۰ میلیارد تومان بوده و در واقع رشدی نداشته است.

بر پایه این گزارش، رشد مانده تسهیلات اعطایی بانک‌های تجاری در سه ماهه نخست سال جاری نسبت به اسفند سال گذشته ۱.۶ درصد، بانک‌های تخصصی ۱.۴ درصد و بانک‌های غیردولتی و مؤسسات اعتباری ۳.۲ درصد بوده است.

ایسنا


١٣:٤٣ - 1398/06/16    /    شماره : ٤٦١٢    /    تعداد نمایش : ٥٥١