چاپ        ارسال به دوست

کاهش چالش‌ها در مناطق آزاد

دبیرشورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی گفت: از ابتدای دولت یازدهم تا امروز بیش از ۱۲۰ میلیارد دلار از مناطق ویژه اقتصادی صادر شده و در مقابل حدود ۳۰ میلیارد دلار واردات داشته ایم.
مرتضی بانک، نوسانات نرخ ارز و تحریم‌ها در یک سال گذشته را از جمله چالش‌ها و مشکلات مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی خواند و اظهار کرد: خوشبختانه با تلاش جامعه هدف این مناطق یعنی سرمایه گذاران و فعالان اقتصادی، امروز مناطق به سمت کاهش آثار چالش‌ها در حرکت هستند و این روند مثبت ارزیابی می‌شود.
مشاور رئیس جمهور با اشاره به اینکه علیرغم محدودیت‌ها در حوزه سرمایه گذاری، بخش خصوصی یک پای ثابت سرمایه گذاری در مناطق آزاد است گفت: حجم سرمایه گذاری‌ها در مناطق آزاد در سال ۹۶ حدود چهار هزارو ۸۰۰ میلیارد تومان و در سال ۹۷ به شش هزارو ۷۹۰ میلیارد تومان با رشد حدود ۴۰ درصدی همراه بوده که این امر نشاندهنده عزم و اراده فعالان اقتصادی در مناطق آزاد است. اما در حوزه سرمایه گذاری خارجی، شاهد کاهش فرآیند سرمایه گذاری بودیم که این موضوع با توجه به شرایط اقتصادی کشور کاملا طبیعی است.
دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی همچنین از تحقق ۶۵ درصدی برنامه‌های مرتبط با سرمایه گذاری خارجی در مناطق آزاد خبر داد و گفت: اهداف ما حدود ۶۰۰ میلیون دلار بود که چهارصد میلیون دلار آن محقق شده است این هدفگذاری توسط ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی تعیین شده است و سرمایه گذاری‌های داخلی و خارجی طبق چارچوب‌های تدوین شده از سوی این ستاد اجرایی می‌شود.
او درباره وضعیت فعلی صادرات از مناطق آزاد گفت: مجموع صادرات از مناطق آزاد و مناطق ویژه اقتصادی در سال ۹۷، بیش از ۱۸ میلیارد دلار بوده که ۱۶ میلیارد دلار از مناطق ویژه اقتصادی و حدود ۲ و نیم میلیارد دلار از مناطق آزاد صورت گرفته است. این آمار به عنوان یک حرکت مثبت تلقی می‌شود چرا که با وجود تحریم‌ها توانست اثرات منفی حرکت دولت آمریکا در اقتصاد کشور را خنثی کند.
وی درباره اشتغال ایجاد شده در این مناطق در سال ۹۷ هم گفت: ۲۵ هزار شغل جدید در این سال در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی ایجاد شده است.
دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی ادامه داد: با این اوصاف؛ فعالیت هفت منطقه آزاد تجاری ـ صنعتی با یک میلیون نفر جمعیت و دربرگیری کمتر از نیم درصد از خاک کشور، ارزیابی عملکرد فعالان اقتصادی و مدیران این مناطق رضایت بخش است.
بانک درباره اینکه آیا فعالیت شورایعالی مناطق آزاد به عنوان زیرمجموعه وزارت اقتصاد؛ این شورا را محدود نکرده است،گفت: مسئولیتی که در دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی برعهده من گذاشته شده است مشاور رییس جمهور در امور مناطق آزاد و حکم دیگر از سوی وزیر امور اقتصادی و داریی به عنوان دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی است.
تاکنون ۷ منطقه آزاد داشتیم که در لایحه جدید، ۸ منطقه آزاد دیگر به این تعداد اضافه می‌شود که ظرفیت مناطق آزاد در این قالب تکمیل می‌شود. این هم با هدف توسعه اقتصادی پیرامون و افزایش ضریب اقتصادی کشور و ادغام اقتصاد مناطق ویژه اقتصادی در اقتصاد کشور انجام شده است.
بانک به اجرای قوانین در مناطق ویژه اقتصادی نیز اشاره کرد و افزود: مناطق ویژه اقتصادی، قانون متفاوتی دارند، البته اصل قانون مشابه قانون مناطق آزاد است، ولی مناطق ویژه عملکردشان مانند شهرک‌های صنعتی است؛ مناطق ویژه اقتصادی بحث بازرگانی و تجاری ندارد، بلکه در زمینه صادرات، تولیداتی ـ صادراتی گردشگری و خدماتی فعالیت می‌کنند.
خبرآنلاین
 


١٣:٥٣ - 1398/06/05    /    شماره : ٤٥٨٥    /    تعداد نمایش : ١٦٩