چاپ        ارسال به دوست

بازار متشکل ارزی برای صرافان جذاب نیست

سلطانی زاده گفت: اکنون نظام عرضه و تقاضا قیمت بازار را تعیین می‌کند و این درحالی است که بانک مرکزی هیچگونه ارزی به بازار تزریق نمی کند.
کامران سلطانی‌زاده رئیس کانون صرافان در جمع خبرنگاران با اشاره به کاهش سفته‌بازی و خروج دلالان از بازار ارز گفت: خوشبختانه با حضور آقای همتی در راس بانک مرکزی شاهد بودیم که توانست هیجانات کاذب ارزی را کنترل کند و دیگر شاهد تلاطم‌های ارزی نباشیم، اکنون شاهد هستیم که خبرهای سیاسی کمترین تاثیر را بر بازار دارد در حالیکه در سال‌های قبل با کوچکترین خبری بازار شدیدا دچار نوسان می‌شد.
از سوی دیگر سیاست تخصیص ارز به مواد اولیه کالاهای واسطه‌ای و کالاهای غیرضروری کمک زیادی به تناسب بازار ارز کرد. بستن سقف خرید ارز و جابجایی ریالی نیز از دیگر اقداماتی بود که باعث خروج دلالان و سفته‌بازها بود. اکنون نظام عرضه و تقاضا قیمت بازار را تعیین می‌کند. این درحالی است که بانک مرکزی هیچگونه ارزی به بازار تزریق نمی‌کند.
ما هیچگونه اطلاعاتی از این بازار نداریم و نمی‌دانیم ساز و کار آن چگونه است و چقدر برای ما سود دارد. اینکه بانک مرکزی ورودیه این بازار را به 25 میلیون تومان کاهش داده باز هم برای صرافان جذاب نیست.
وی در خصوص ارز مسافرتی گفت: اکنون هر مسافر تا سقف 2 هزار یورو می‌تواند در سال ارز مسافرتی دریافت کند اما بایستی آن را در همان اولین سفر خریداری کند در غیر این صورت اصطلاحا شماره ملی فرد برای سفرهای بعدی قفل خواهد شد و حتی اگر هیچ ارزی در سفر اول خود نگرفته باشد دیگر نمی‌تواند کل ارز یا مابه‌التفاوت آن‌را خریداری کند، همین امر باعث شده که مسافران به سمت بازار غیر رسمی سوق داده شوند.
اخبارپول


١٣:٥٢ - 1398/06/05    /    شماره : ٤٥٨٤    /    تعداد نمایش : ٥٣٦