اخبار > گزارش فصلی تحولات اقتصاد ایران ـ زمستان ۱۴۰۰
  چاپ        ارسال به دوست

گزارش فصلی تحولات اقتصاد ایران ـ زمستان ۱۴۰۰


برای دانلود روی عکس کلیک کنید

گزارش حاضر به بررسی تحولات اقتصاد ایران در بخش‌های مختلف اقتصاد می‌پردازد. در بخش واقعی، رشد و تحولات فصلی تولید ناخالص داخلی در پاییز 1400 در کنار تحولات بازار نیروی کار و بخش مسکن در فصل زمستان 1400 بررسی شده است. روند شاخص قیمت مصرف‌کننده، استخراج نرخ‌های تورم ماهانه، نقطه‌به‌نقطه و سالانه و همچنین تغییرات نرخ‌های تورم نقطه‌به‌نقطه و سالانه بر اساس دهک‌های هزینه‌ای در اسفندماه سال 1400 در بخش قیمت‌ها و تورم مورد توجه قرار گرفته است.
وضعیت تراز پرداخت‌ها در نه‌ماهه نخست سال 1400 و روند حجم واردات و صادرات در سال 1400 محتوای بخش سوم گزارش را پوشش داده است. روند تحولات روزانه قیمت دلار آمریکا در برابر ریال ایران به تفکیک بازار آزاد و بازار دوم (سامانه نیما) در سال‌ 1400 در بخش چهارم گزارش حاضر بررسی شده است.
علاوه بر این، در بخش پنجم گزارش، تحولات متغیرهای پولی و اعتباری به تفکیک کل‌های پولی از جمله پایه پولی، پول، شبه پول، نقدینگی و ضریب فزاینده نقدینگی و نیز خلاصه وضعیت دارایی‌ها و بدهی‌های سیستم بانکی منتهی به دی‌ماه 1400 در کنار روند تسهیلات بانکی منتهی به آذر‌ماه 1400 و تسهیلات پرداختی به تفکیک بخش‌های مختلف اقتصادی در یازده‌ ماهه نخست سال 1400 مورد توجه قرار گرفته است.
ارقام کلان قانون بودجه دولت در سال 1401 و مقایسه آن با لایحه تقدیمی دولت در سال مذکور بررسی شده است. تحولات متغیرهای کلیدی بازار سرمایه از جمله ارزش معاملات کل، حجم معاملات سهام، ارزش بازار و شاخص‌های کلیدی بازار در کنار نحوه تأمین مالی شرکت‌های بورسی در بخش هفتم گزارش تحت عنوان بازار سرمایه به بوته تحلیل گذاشته شده است. در نهایت، در بخش سایر تحولات، نحوه افزایش دستمزد و حقوق مشمولان قانون کار و اثرات آن تحلیل شده است.


برای دیدن سایر گزارش‌های گروه تحقیقات اقتصادی، اینجا کلیک کنید.


١٠:٠٠ - 1401/01/28    /    شماره : ٧٥٦٠    /    تعداد نمایش : ٤٦٠