چاپ        ارسال به دوست

گزارش عملکرد اقتصاد ایران در سال ۱۴۰۰

دانلود

برای دیدن سایر گزارش‌های گروه تحقیقات اقتصادی، اینجا کلیک کنید.

• در سال 1400 رشد اقتصادی مثبت 4/4 درصدی رقم خورد، اگرچه درآمد سرانه ایرانیان در این سال حتی حدود 3 درصد کمتر از یک دهه قبل بود. در واقع از سال 1386 به این سو رشد اقتصادی پایدار در اقتصاد ایران اجازه بروز نیافته و صرفاً در برخی سال‌ها، از جمله در سال‌های 1399 و 1400، به طور نامنظم و غیرمستمر رشد مثبت اقتصادی ثبت شده است. عامل اصلی رشد اقتصادی مثبت در سال 1400، رشد قابل توجه 5/6 درصدی بخش خدمات در پی کاهش شیوع ویروس کرونا و رفع نسبی محدودیت‌های مربوطه بوده است. بخش نفت نیز رشد قابل توجه 1/10 درصدی در این سال داشته است. در این گزارش جزئیات ارزش افزوده ایجاد شده در بخش‌های مختلف اقتصاد ایران و همچنین جزئیات سمت تقاضای اقتصاد مورد بررسی قرار گرفته است.
• بررسی بازار کار نیز از کاهش همزمان 4/0 واحد درصدی نرخ بیکاری و نرخ مشارکت در سال 1400 حکایت دارد.
• لایحه و قانون بودجه سال 1400 بخش دیگر تحلیل‌شده در این گزارش است. غیرواقعی بسته شدن قانون بودجه سال 1400 منجر به استقراض دولت از تنخواه‌گردان بانک مرکزی در این سال شد، اگرچه عملکرد کسب درآمدهای مالیاتی (عمدتاً به لطف مالیات بر اشخاص حقوقی) بیشتر از پیش‌بینی قانون بودجه بود. در این گزارش عملکرد خصوصی‌سازی شرکت‌های دولتی، صندوق توسعه ملی و هدفمندی یارانه‌ها در سال 1400 نیز مورد نقد و بررسی قرار گرفته است.
وضعیت متغیرهای پولی و اعتباری، عوامل رشد کل‌های پولی، وضعیت تسهیلات و سپرده‌های بانکی و نهایتاً وضعیت نرخ تورم در گروه‌های مختلف و برای دهک‌های مختلف هزینه‌ای، مباحث دیگری است که در این گزارش به آنها اشاره شده است.
• تحلیل بازار سرمایه و نهایتاً بررسی تغییرات محیط کسب و کار ایران در سال 1400 دو بخش پایانی این گزارش را تشکیل می‌دهند.


٠٩:٠٠ - 1401/04/28    /    شماره : ٧٧٨٦    /    تعداد نمایش : ٣٢٣