اخبار > گزارش پیش‌بینی متغیرهای کلان اقتصادی ایران ـ شماره سوم ـ مرداد ۱۴۰۰

اخبار > گزارش پیش‌بینی متغیرهای کلان اقتصادی ایران ـ شماره سوم ـ مرداد ۱۴۰۰
  چاپ        ارسال به دوست

گزارش پیش‌بینی متغیرهای کلان اقتصادی ایران ـ شماره سوم ـ مرداد ۱۴۰۰

بانک خاورمیانه متغیرهای کلان اقتصادی ایران از جمله نرخ رشد اقتصادی با نفت، رشد اقتصادی بدون نفت، نرخ تورم سالانه، نرخ ارز در بازار آزاد و نرخ رشد پایه پولی را از فصل اول سال 1400 تا فصل اول سال 1402 در قالب یک گزارش پیش‌بینی کرد.
این گزارش که سومین گزارش تفصیلی واحد تحقیقات اقتصادی بانک خاورمیانه درباره پیش‌بینی متغیرهای کلان اقتصادی ایران است با استفاده از مدل «تعادل عمومی پویای تصادفی» صورت گرفته است. این گزارش، با در نظر گرفتن فروضی از جمله ادامه وضعیت شیوع کرونا تا پایان سال 1401 و با در نظر گرفتن دو سناریو به برآورد متغیرهای مذکور پرداخته شده است.
در سناریوی اول که خوشبینانه است فرض می‌شود با انجام مذاکرات برجام، از ابتدای فصل سوم سال 1400 به تدریج تحریم های اقتصادی کاهش یافته و صادرات نفتی افزایش یابد تا به حدود 2 میلیون بشکه در روز برسد. در سناریوی دوم فرض می‌شود وضع موجود ادامه یابد و مذاکرات بدون حصول نتیجه تداوم یابد و تحریم ها مرتفع نگردند.
در هر دو این سناریوها فرض می‌شود به دلیل تداوم بیماری کرونا، افت نرخ اشتغال تا فصل چهارم سال 1401 ادامه یابد و پس از آن بهبود یابد و همچنین فرض می‌گردد که مخارج حقیقی دولت به طور مستمر و با نرخی ثابت افزایش یابد.
نتایج مدل در سناریوی اول نشان می‌دهد که رشد اقتصادی (فصل نسبت به فصل مشابه سال قبل) با یک روند نزولی تا فصل دوم 1400 به 4/4 درصد کاهش می‌یابد و پس از آن با روندی افزایشی به 7/5 درصد در فصل آخر امسال می‌رسد و سپس در حدود 4/5 درصد ادامه می‌یابد. در این سناریو، نرخ تورم متوسط سالانه طی یک روند افزایشی به سقف 7/50 درصد رسیده و سپس با روندی نزولی به حدود 7/32 درصد در فصل اول 1402 کاهش می‌یابد. همچنین در این حالت پیش‌بینی می‌شود میانگین نرخ ارز بازار آزاد طی یک روند کاهشی به کف 20 هزار تومان در فصل دوم 1400 کاهش یافته و پس از آن به تدریج تا 2/24 هزار تومان در فصل دوم 1401 افزایش یابد و سپس روند رشد خود را مجددا از سر بگیرد.
نتایج مدل در سناریوی دوم حاکی از آن است که رشد اقتصادی (فصل نسبت به فصل مشابه سال قبل) با یک روند نزولی به کف 2/4 درصد در فصل سوم 1400 خواهد رسید و پس از آن به 0/5 درصد در فصل چهارم افزایش خواهد یافت و سپس در حدود 6/4 درصد تثبیت خواهد شد. در این سناریو، نرخ تورم سالانه با رشدی بالا به سقف 1/53 درصد در فصل چهارم امسال رسیده و پس از آن طی یک روند نزولی به 7/37 درصد در انتهای دوره پیش‌بینی کاهش خواهد یافت. در این حالت، نرخ ارز بازار آزاد نیز با شروع یک روند افزایشی از فصل دوم 1400 به حدود 7/33 هزار تومان در فصل آخر امسال افزایش یافته و پس از آن با آهنگی ملایم تا انتهای دوره پیش‌بینی رشد خواهد کرد تا به 37 هزار تومان برسد.

 


برای دانلود روی عکس کلیک کنید

 

برای دیدن سایر گزارش‌های گروه تحقیقات اقتصادی، اینجا کلیک کنید.


١٠:٠٠ - 1400/06/07    /    شماره : ٦٩٠٦    /    تعداد نمایش : ١٢٥٤