چاپ        ارسال به دوست

گزارش پیش‌بینی متغیرهای کلان اقتصادی ایران ـ شماره دوم ـ اردیبهشت ۱۴۰۰

بانک خاورمیانه متغیرهای کلان اقتصادی ایران از جمله نرخ ارز، نرخ تورم و رشد اقتصادی را تا سال ۱۴۰۱ در قالب یک گزارش پیش‌بینی کرد.
این گزارش که دومین گزارش تفصیلی واحد تحقیقات اقتصادی بانک خاورمیانه درباره پیش‌بینی متغیرهای کلان اقتصادی ایران است با استفاده از مدل «تعادل عمومی پویای تصادف» صورت گرفته است.
طبق این گزارش، در سناریوی پیشنهادی، پیش‌بینی شده است که روند رو به افزایش نرخ تورم متوسط سالانه تا فصل اول ۱۴۰۰ تداوم خواهد یافت به نحوی که این رقم در فصل اول ۱۴۰۰ به ۴۶٫۲ درصد خواهد رسید.
با این حال از فصل دوم ۱۴۰۰ تا انتهای دوره پیش‌بینی یعنی فصل چهارم ۱۴۰۱، نرخ تورم از روند نزولی برخوردار خواهد بود که نرخ تورم سال ۱۴۰۰ را با متوسط ۳۴٫۳ درصد به اتمام خواهد رساند. نرخ تورم بالای ۳۰ درصد تا فصل اول ۱۴۰۱ نیز تداوم خواهد یافت و از فصل دوم این سال می‌توان گفت که نرخ تورم به زیر ۳۰ درصد افت خواهد یافت که تا انتهای ۱۴۰۱ این نرخ کماکان بالای ۲۵ درصد خواهد بود.
همچنین پیش‌بینی اردیبهشت ۱۴۰۰ حاکی از آن است که روند رو به کاهش نرخ ارز با سرعت بیشتری تداوم خواهد یافت. بر این اساس پیش‌بینی می‌شود که متوسط نرخ ارز در فصل اول ۱۴۰۰ حدود ۲۱۱ هزار ریال باشد که این روند تا کمی پایین‌تر از ۲۰۰ هزار ریال در فصل دوم تداوم خواهد یافت و در فصل سوم و چهارم ۱۴۰۰ افت نرخ ارز به ترتیب به ۱۸۶ و ۱۷۵ هزار ریال نیز خواهد رسید. نهایتاً پیش‌بینی این نرخ برای ۱۴۰۱ نشان می‌دهد که متوسط نرخ ارز در محدوده ۱۶۰ تا ۱۷۰ هزار ریال خواهد بود.
 

برای دانلود روی عکس کلیک کنید

 

برای دیدن سایر گزارش‌های گروه تحقیقات اقتصادی، اینجا کلیک کنید.


٠٩:٠٠ - 1400/02/18    /    شماره : ٦٦٢٦    /    تعداد نمایش : ٦٩٩