اخبار > بانک خاورمیانه ضامن انتشار نخستین اوراق مرابحه

اخبار > بانک خاورمیانه ضامن انتشار نخستین اوراق مرابحه
  چاپ        ارسال به دوست

بانک خاورمیانه ضامن انتشار نخستین اوراق مرابحه

مجوز انتشار اولین اوراق مرابحه به منظور تأمین مالی شرکت گروه صنعتی بوتان برای خرید مواد اولیه جهت مصرف در تولید محصولات شرکت به مبلغ 301 میلیارد ریال از سوی سازمان بورس و اوراق بهادار صادر شد.

رئیس اداره نظارت بر انتشار و ثبت اوراق بهادار بدهی سازمان بورس و اوراق بهادار از صدور نخستین مجوز اوراق مرابحه خبر داد

مجوز انتشار اولین اوراق مرابحه به منظور تأمین مالی شرکت گروه صنعتی بوتان برای خرید مواد اولیه جهت مصرف در تولید محصولات شرکت به مبلغ 301 میلیارد ریال از سوی سازمان بورس و اوراق بهادار صادر شد

اوراق مرابحه گروه صنعتی بوتان با سررسید 2 ساله ، با پرداخت نرخ 20 درصد در هر سه ماه منتشر خواهد شد. این اوراق با ضمانت بانک خاورمیانه و بازارگردانی شرکت تأمین سرمایه نوین و از طریق شرکت فرابورس ایران عرضه می‌ شود. براساس قانون بازار اوراق بهادار مصوب آذرماه 1384 و همچنین قانون توسعه ابزارهای نهادهای مالی جدید، به منظور تسهیل اجرای سیاست‌های کلی اصل 44 قانون اساسی مصوب 1388، طراحی ابزارهای نوین تأمین مالی (اوراق بهادار جدید) از طریق انجام کار کارشناسی و لحاظ اصول شرع مقدس اسلام (از طریق بررسی در کمیته تخصصی فقهی) توسط سازمان بورس و طرح موضوع در شورای عالی بورس و اوراق بهادار و در نهایت تصویب آن، امکان‌پذیر بوده و پس از تصویب هر ابزار جدید مالی، امکان بهره‌گیری از آن برای کلیه علاقه‌مندان به منظور تأمین مالی پروژه‌های اقتصادی وجود خواهد داشت. اوراق مرابحه در طبقه‌بندی کلی اوراق، همانند اوراق اجاره در طبقه ابزارهای انتفاعی با بازدهی معین قرار دارد. این اوراق برای تأمین مالی جهت خرید دارایی‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد و مدل تأمین مالی آن از چند جهت با اوراق اجاره متفاوت است. در اوراق اجاره نهاد واسط دارایی را از فروشنده خریداری کرده و مالکیت دارایی به نهاد واسط منتقل می‌شود. سپس دارایی به صورت اجاره در اختیار بانی قرار می گیرد، ولی در اوراق مرابحه نهاد واسط پس از خرید دارایی از فروشنده، مالکیت آن را در قالب قرارداد مرابحه (فروش اقساطی) به بانی منتقل می‌کند، این تفاوت این اجازه را به نهاد واسط و شرکت‌ها می‌دهد، تا بتوانند برای خرید مواد و کالا که ماهیت مصرفی دارند، نیز از این طریق تأمین مالی نمایند.


١٣:٢١ - 1392/02/16    /    شماره : ٢٢    /    تعداد نمایش : ١٧٩٣