چاپ        ارسال به دوست

جزئیات ادغام پنج بانک و مؤسسه اعتباری

محمد کاظم چقازردی از انتقال بخش عمده‌ای از سهام بانک‌های نظامی به بانک سپه به عنوان بانک عامل خبر داد.

مدیرعامل بانک سپه با تشریح آخرین مراحل ادغام پنج بانک و مؤسسه اعتباری در بانک سپه گفت: این ادغام یک ابرپروژه ادغام است و چنین ادغامی در طول چهل سال پس از پیروزی انقلاب اسلامی سابقه ندارد به همین دلیل این پروژه با وسواس و دقت و هدفمند و باتدبیردرحال پیگیری است.

وی بابیان اینکه حتی در دنیا نیز نمونه‌ای از چنین ادغامی به چشم نمی‌خورد گفت: بر این اساس حتی مدل‌های جهانی نیز نتوانست به چنین ادغام بزرگی در نظام بانکی ایران کمک کند و بنابراین تمام طرحی که اکنون تعریف شده، کاملا بومی و بر پایه توان و تجربیات داخلی است، بنابراین شاید بتوان آن را اصلاح ساختار نظام بانکی نیز تلقی کرد.

او گفت: پنج ماه است که رسما فعالیت ادغام وارد فضای عملیاتی و رسمی شده است و هم اکنون پروژه‌ای برای ما تعریف شده تا بتوانیم امور مرتبط با آن را با تدبیر انجام دهیم که بر این اساس برای هر بانک ادغامی یک عضو هیئت مدیره به عنوان نماینده بانک سپه مأمور کرده ایم تا با کارکرد و رفتار این بانک‌ها آشنا شده و آن‌ها را به سمت ادغام هدایت کنند.

چقازردی افزود: تمام افرادی که درگیر مقوله ادغام در ستاد کل، نیرو‌ها و بانک‌ها هستند در وضعیت مناسبی قرار داشته و اگر چه این یک کار فوق العاده بزرگ و سخت است، اما به خوبی مراحل آن در حال انجام است.

ما هزار و ۶۰۰ شعبه داریم که در کنار ۲ هزار و ۶۰۰ تا ۲ هزار و ۸۰۰ شعبه بانک‌های ادغامی در آینده به ۴ هزار و ۵۰۰ شعبه خواهیم رسید که این یک و نیم برابر شعب بانک ملی است، ضمن اینکه ۱۵ هزار پرسنل شاغل در بانک سپه به ۴۳ هزار نفر افزایش خواهند یافت و این یعنی بزرگترین بانک کشور بعد از ادغام شکل خواهد گرفت.

ممکن است برخی از شعب بانک سپه حذف شده و حتی برخی شعب سایر بانک‌ها نیز جایگزین شعب ما شوند، اما به هر حال تلاش داریم ظرف ۲۰ سال آینده به یکی از صد بانک برتر بین المللی تبدیل شویم.

چقازردی در خصوص ارزش گذاری ترازنامه بانک‌های ادغامی نیز خاطرنشان کرد: عمده بانک‌ها به لحاظ ترازنامه در وضعیت مناسبی به سر می‌برند و امید می‌رود سرجمع این ترازنامه‌ها نیز خروجی خوبی به بانک سپه بدهد، ضمن اینکه فرآیند‌های عملیاتی مربوط به این پروژه مهم در قالب برنامه زمانبندی شده در حال انجام است و تابلو‌ها نیز تا پایان سال جاری واحد خواهند شد.

بیشتر سهام بانک‌های ادغامی به ما منتقل شده و در بازه زمانی یک ساله و دوساله ساختار شعب را به سمت سایز‌های بهینه پیش خواهیم برد.

صداوسیما


١٥:٢٦ - 1398/05/14    /    شماره : ٤٥٢٤    /    تعداد نمایش : ٦٠٦