چاپ        ارسال به دوست

شرط لازم برای حذف صفر از پول ملی پنج سال ثبات نرخ تورم است

مدیر گروه بانکداری الکترونیک پژوهشکده پولی و بانکی وابسته به بانک مرکزی گفت: اثر اقتصادی حذف صفر از پول ملی در اقتصادی جواب می دهد که توانسته باشند برای یک دوره حداقل چهار تا پنج ساله نرخ تورم را ثابت نگهدارد.
نیما امیرشکاری افزود: براساس تجربیات کشوهای دیگر حذف صفر از پول ملی می تواند هم آثار شکلی و هم آثار اقتصادی داشته است.
اثر اقتصادی حذف صفر از پول ملی در اقتصادی جواب می دهد که توانسته باشند برای یک دوره حداقل چهار تا پنج ساله نرخ تورم را ثابت نگهدارند.
حذف شش صفر پول ملی ترکیه پس از هشت سال ثابت نگهداشتن نرخ تورم خود نمونه بارزی برای این موضوع است.
این اتفاق درصورت عدم کنترل نرخ تورم تاثیر اقتصادی چندانی در مملکت به دنبال نخواهد داشت.
حذف صفر از پول ملی در انتهای یک دوره ثبات تورمی باید اتفاق بیفتد تا بتواند آثار اقتصادی خود را به نحو بایسته و شایسته در اقتصاد مملکت برجا بگذارد.
ثبات اقتصادی و تورمی لازمه ورود به این حوزه است یعنی کشور باید از نظر اقتصادی به یک پایداری مناسبی رسیده باشد.
علم اقتصاد در یک کشور به هیچ وجه از سیاست های همان کشور جدا نیست یا در اقتصاد امروز دنیا نمی توان یک کشور را بدون در نظر گرفتن شرایط بیرونی بصورت مستقل از نظر اقتصادی بررسی کرد. این اقتصاد باید در کنار اقتصاد همسایگان، اقتصاد روابط سیاسی خارجی و غیره قرار گیرد.
متاسفانه بواسطه تحریم ها و سیاست هایی که اکنون در دنیا حاکم است نمی توان در خیلی از حوزه ها اقتصاد مملکت را تکان داد.
ایران از نظر ریسک اعتباری و سرمایه گذاری رتبه پائینی در سطح دنیا دارد بواسطه تبلیغات غرب و ترسی که از جمهوری اسلامی در دنیا ایجاد می کنند.
این موارد باعث می شود وضعیت اقتصاد گردشگری، مسکن، سرمایه گذاری خارجی و بسیاری موارد دیگر در کشور از حال و روز خوبی برخوردار نباشد.
انتظار اینکه با حذف صفر از پول ملی به لحاظ شکلی که یک کار روبنایی است بتوان اقتصاد کشور را متحول کرد انتظار خیلی بجا و معقولی نخواهد بود.
تسنیم


١٤:١١ - 1398/05/12    /    شماره : ٤٥١٥    /    تعداد نمایش : ٥٤٤