چاپ        ارسال به دوست

اتلاف ۳۰ میلیارد دلار از منابع ارزی کشور در سال گذشته

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس، گفت: حدود ۳۰میلیارد دلار از منابع ارزی کشور در سال گذشته با تخصیص ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی بدون اولویت دهی به کالاهای اساسی توزیع شد و به فضای رانتی دامن زد.
سیده فاطمه حسینی با اشاره به اعلام خبری مبنی بر تشکیل بازار متشکل ارزی و انتخاب اعضای هیئت مدیره آن، گفت: به هر میزان که تقاضا برای ارز به بازار متشکل ارزی هدایت شود عمق بیشتر پیدا می کند، لکن فعلاً امکان رقابت را فراهم کرده اند تا در فضایی رقابتی کشف قیمت ارز را فراهم کنند و اگر منابع درآمدی ارزی دولت به این بازار هدایت شود می تواند به کاهش توزیع رانت در کشور کمک کند.
او با انتقاد از مصوبه دولت برای تخصیص ارز 4 هزار و 200 تومانی در فروردین سال گذشته، افزود: از زمان اعلام تصمیم دولت برای تخصیص ارز ٤٢٠٠ تومانی با آن مخالفت کردیم انتظار این بود که روندی از سوی دولت در پیش گرفته شود که به سمت حذف رانت ها حرکت کند، اما اعلام نرخ ارز ثابت 4 هزار و 200 تومانی به فضای رانتی دامن زد.
علیرغم اینکه مجلس از ابتدا به غیرکارشناسی بودن و توزیع رانت با تخصیص ارز 4 هزار و 200 تومانی تاکید کرد، اما دولت روی اجرای این تصمیم خود اصرار ورزید و چند ماهی با هدر رفت حجم بالایی از منابع ارزی به این شکل سپری شده و فرصت های زیادی از کشور سلب شد.
حسینی با بیان اینکه حدود 30میلیارد دلار از منابع ارزی کشور در سال گذشته با تخصیص ارز 4 هزار و 200تومانی بدون اولویت دهی به کالاهای اساسی توزیع شد، تاکید کرد: پس از این تاریخ دولت به دلیل اعمال فشارها از سوی مجلس به سمت تشکیل بازار ثانویه ارز حرکت کرد و پس از یک سال به سمت تشکیل بازار متشکل ارزی می کند، در حالی که اواخر سال ٩٦ و نیز فروردین ٩٧سال گذشته کمیسیون اقتصادی مجلس لزوم تشکیل این بازار را مطرح کرده بود.
عصر ایران


١٤:٠١ - 1398/03/05    /    شماره : ٤٣٢٠    /    تعداد نمایش : ٢٥٩