چاپ        ارسال به دوست

نیاز تولید به سرمایه در گردش ۳۶۰ هزار میلیاردی

وزیر صمت گفت: تولید به حدود ۳۶۰ هزار میلیارد تومان سرمایه در گردش با حفظ تولید سال قبل نیاز دارد.
رضا رحمانی در نشست با بیان اینکه بهبود فضای کسب و کار امری فرادستگاهی بوده، اما مسئولیت اصلی آن بر عهده وزارت امور اقتصادی و دارایی است، افزود: بخشی از بهبود فضای کسب و کار به وزارت صنعت، معدن و تجارت مربوط می شود که وزارتخانه اقدامات لازم را برای بهبود این فضا که لازمه رونق تولید بوده انجام می‌دهد.
وزیر صنعت، معدن و تجارت ارتقاء بهره‌وری عوامل تولید و ایجاد یک نهضت در ساخت داخل را از جمله برنامه‌های وزارتخانه متبوعش برای تحقق رونق تولید عنوان کرد و ادامه داد: ساماندهی لجستیک تجاری، اصلاح نظام توزیع و نظارت بر بازار، توسعه صادرات غیرنفتی و توسعه معادن و صنایع معدنی از دیگر سرفصل‌های مد نظر وزارت صمت برای رونق تولید است.
وی با اشاره به اینکه سرمایه در گردش لازمه هر تولیدی است، ادامه داد: تولید به حدود ۳۶۰ هزار میلیارد تومان سرمایه در گردش با حفظ تولید سال قبل نیاز دارد. این عضو کابینه دولت دوازدهم با بیان اینکه صادرات غیرنفتی ایران به کشورهای همسایه سال گذشته حدود ۲۵ میلیارد دلار بوده است، تاکید کرد: این رقم در واقع دو درصد از حجم واردات کشورهای همسایه را تشکیل می‌دهد که اگر بخواهیم واردات این کشورها از ایران را به ۵ درصد برسانیم، ۲۵ میلیارد دلار باید دو برابر شود که با کمترین نُرم جهانی تقریباً یک میلیون شغل ثابت ایجاد می‌کند.
وزیر صنعت، معدن و تجارت یادآوری کرد پارسال صادرات غیرنفتی ایران به کشورهای همسایه حدود 25 میلیارد دلار بود که 2 درصد حجم واردات کشورهای همسایه را تشکیل می‌دهد و اگر بخواهیم این میزان را به پنج درصد برسانیم، 25 میلیارد دلار باید 2 برابر شود که یک میلیون شغل ثابت ایجاد می‌کند.
رضا رحمانی ادامه داد: تولید به حدود 360 هزار میلیارد تومان سرمایه در گردش با حفظ تولید سال قبل نیاز دارد.
به گفته وی، بهبود فضای کسب و کار امری فرادستگاهی بوده اما مسئولیت اصلی آن برعهده وزارت امور اقتصادی و دارایی است.
وزیر امور اقتصادی و دارایی نیز تاکید کرد یکی از ضرورت‌های رونق تولید بهبود ضریب بهره‌برداری از ظرفیت‌های موجود است.
فرهاد دژپسند ادامه داد: بازار سرمایه سال 98 آغاز خوبی داشت اما سهم چندانی در اقتصاد ندارد که برای توسعه و گسترش بازار سرمایه باید برنامه ویژه طراحی شود.
به گفته وی، دولت می‌تواند از سرمایه‌گذاری خارجی تا 60 میلیارد دلار در سال استفاده کند. از این رو، «وزارت امور اقتصادی و دارایی تلاش کرد در بحث سرمایه‌گذاری خارجی و فاینانس از دیپلماسی خارجی استفاده کند تا عملکرد این بخش را افزایش دهد اما نمی‌تواند به 60 میلیارد دلار دست یابد».
ایبنا


١٣:٤١ - 1398/01/26    /    شماره : ٤٢٢٢    /    تعداد نمایش : ٥٢٦